Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Uczeni obalają skuteczność praktyk mindfulness

Uczeni obalają skuteczność praktyk mindfulness
Mindfullness jednak nie jest w stanie pomóc nam pozbyć się stresu?... (Fot. Getty Images)
Od jakiegoś czasu ogromną popularnością cieszą się wszelkie praktyki z nurtu mindfulness. Specjaliści zachęcają nas do tego, by rozwijać swoją uważność, a w stresujących momentach skupić się na tym, co tu i teraz. Okazuje się jednak, że w kontekście redukcji stresu zachwalany przez ekspertów trening uważności nie przynosi spektakularnych rezultatów.
Reklama
Reklama

Mindfulness to nic innego, jak uważność, przytomność – mianem tym określamy proces psychologiczny polegający na maksymalnym skoncentrowaniu się na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach, jakie pojawiają się w danej chwili. Ma to pomóc nam opanować stres i niepokój, odzyskać utraconą psychiczną równowagę. Zakorzeniona w buddyjskich tradycjach praktyka uważności rozwijana może być poprzez rozmaite ćwiczenia, do których zaliczamy m.in. medytację.

Popularność mindfulness w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła, a szereg ekspertów poleca ją jako sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia. Wykorzystywana jest ona nawet w terapii uzależnień i leczeniu depresji. Nowe światło na efektywność treningu uważności rzuca tymczasem badanie amerykańskich uczonych, którego rezultaty opublikowano niedawno na łamach miesięcznika naukowego "Personality and Social Psychology Bulletin". Jego autorzy sugerują, że w kontekście redukcji stresu skuteczność tych praktyk jest mocno przeceniana.

Celem eksperymentu było zbadanie fizjologicznej odpowiedzi na stres układu sercowo-naczyniowego. Udział w badaniu wzięło 1001 studentów psychologii na University of Buffalo. Część z nich zadeklarowała, że na co dzień stara się trenować uważność, m.in. poprzez ćwiczenia oddechowe i medytację. Naukowcy poddali uczestników rozmaitym ćwiczeniom będącym potencjalnym źródłem stresu, takim jak wygłoszenie 2-minutowego przemówienia na określony temat oraz wykonanie testu umiejętności rozumowania w jak najkrótszym czasie. Badani mieli wówczas mierzone tętno oraz częstotliwość skurczów mięśnia sercowego.

Okazało się, że wszyscy badani – również ci praktykujący ćwiczenia z nurtu mindfulness – odbierali wskazane przez uczonych ćwiczenia jako czynnik stresogenny. Ich tętno wzrosło, zaczęli się również pocić. "Chociaż osoby trenujące uważność po zakończeniu badania twierdziły, że czują się pewnie i komfortowo, nasze pomiary wskazywały na coś zupełnie innego" – wyjaśnia Thomas Saltsman z Wydziału Psychologii University of Buffalo, główny autor badania. "Nawet, gdy skupiamy się na danej czynności i kierujemy całą swoją uwagę na to, co tu i teraz, reakcja organizmu na stres pozostaje niezmienna" – kwituje uczony. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama