Menu

Trzy paski nie tylko dla Adidasa. Gigant przegrał przed unijnym trybunałem

Trzy paski nie tylko dla Adidasa. Gigant przegrał przed unijnym trybunałem
Niemieckie przedsiębiorstwo Adidas powstało w 1924 roku. Założyli je bracia Adolf i Rudolf Dassler, którzy w czasie wojny produkowali buty dla żołnierzy Wehrmachtu. (Fot. Getty Images)
Charakterystyczne trzy równoległe paski pojawiające się na produktach Adidasa nie będą chronione jako unijny znak towarowy spółki - orzekł wczoraj sąd UE podtrzymując wcześniejszą decyzję Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej.
Reklama

Jak uznał sąd w Luksemburgu, niemiecka spółka nie dowiodła, że znak ten uzyskał na całym obszarze Unii charakter odróżniający w następstwie używania.

Sprawa sięga 2014 r., gdy Urząd UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zarejestrował na rzecz Adidasa trzy równoległe paski jako znak towarowy dla odzieży, obuwia i nakryć głowy.

Krótko po tym belgijska firma Shoe Branding Europe BVBA złożyła wniosek o unieważnienie tej decyzji wskazując, że znak Adidasa nie ma "charakteru odróżniającego". W efekcie 2016 r. EUIPO unieważniło rejestrację trzech pasków. Adidas odwołał się do sądu UE, ale wczoraj przegrał sprawę.

Sędziowie uznali, że sporny znak nie jest wzorem, który składa się z szeregu regularnie powtarzających się elementów, ale zwykłym znakiem graficznym.

"Sąd stwierdził, że EUIPO nie popełniło błędu w ocenie, uznając, iż spółka Adidas nie dowiodła, że sporny znak towarowy był używany na całym obszarze Unii i że uzyskał na całym tym obszarze charakter odróżniający w następstwie używania" - podkreślił TSUE.

Wśród dowodów przedstawionych przez niemiecką spółkę te, które zostały uznane za istotne do pewnego stopnia, dotyczyły tylko pięciu państw członkowskich. Nie mogły zatem zostać uznane za używane w całej Unii - wskazał sąd.

Adidas uznał wyrok za rozczarowujący, ale podkreślił, że będzie on miał ograniczone znaczenie dla wykorzystania słynnego symbolu.

  Komentarze
  • Made in Poland
   21 czerwca, 10:45

   To skandal, że ludzie nic nie wiedzą o tradycjach tej firmy i szczycą się noszeniem ciuchów czy butów z tym logo. Po prostu ignorancja na maxa...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama