Menu

Trzecie trzęsienie ziemi w miesiącu w pobliżu Luton

Trzecie trzęsienie ziemi w miesiącu w pobliżu Luton
Mieszkańcy 40-tysięcznego Leighton Buzzard doświadczyli już trzech trzęsień ziemi w ciągu 2 tygodni. (Fot. Getty Images)
Trzęsienie ziemi o sile 3,0 stopni w skali Richtera nawiedziło wczoraj rano Leighton Buzzard, miasto w hrabstwie Bedfordshire, położone pomiędzy Luton a Milton Keynes - podała Brytyjska Służba Geologiczna (BGS).
Reklama

Ziemia zatrzęsła się o wczoraj godz. 8:32 na głębokości 6,2 mil (10 km). Wstrząsy, które były odczuwalne w hrabstwie Bedfordshire, wywołały duży niepokój wśród mieszkańców regionu.

W mediach społecznościowych wspominano m.in. o "głośnym huku" czy "trzęsącym się domu". Z kolei w jednym z raportów przedłożonych BGS ktoś napisał, że "poczuł tylko jeden wstrząs - trochę jak w samochodzie, który zatrzymał się awaryjnie", a wszystko "trwało jedynie kilka sekund".

To już trzecie trzęsienie ziemi, które nawiedziło ten obszar w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Najpierw ziemia zadrżała 8 września - z siłą 3,5 w skali Richtera. Z kolei wstrząsy wtórne, o sile 2,1 w skali Richtera, odnotowano 13 września o godz. 23:20.

"To, z czym mieliśmy wczoraj do czynienia w Leighton Buzzard, to kolejny niewielki wstrząs wtórny po trzęsieniu ziemi z 8 września" - poinformował Glenn Ford, sejsmolog z BGS.

Dodał, że to "typowe zjawisko", które obserwowano wcześniej "przy wielu okazjach" w różnych częściach Wielkiej Brytanii.

"Prawdopodobnie wkrótce wszystko się uspokoi, ale czy ziemia może znowu się zatrząść? Z pewnością tak, ale ciężko przewidzieć, kiedy to się stanie" - podsumował Ford.
 

Czytaj więcej:

Trzęsienie ziemi w Somerset. "Trzask i głośny huk"

Trzęsienie ziemi w Anglii. "To było jak eksplozja"

Anglia: Kolejne trzęsienie ziemi w pobliżu Luton

  Komentarze
  • Joker
   23 września, 19:29

   Koniec swiata sie zbliza ludzie!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama