Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Trybunał UE: 100 tys. euro kary dziennie za wycinkę Puszczy Białowieskiej

Trybunał UE: 100 tys. euro kary dziennie za wycinkę Puszczy Białowieskiej
Przeciwko wycince puszczy protestuje wielu Polaków w kraju. (Fot. Twitter/@Greenpeace_PL)
Oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.
Reklama

Trybunał Sprawiedliwości nie rozstrzygał co do istoty sporu między Polską a Komisją Europejską, czy działania w Puszczy są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, lecz jedynie zajmował się wnioskiem o nałożenie środka tymczasowego, czyli natychmiastowego wstrzymania wycinki.

KE wystąpiła o niego w wakacje, a Trybunał wstępnie go zaakceptował. W orzeczeniu, które zostało wydane po dwóch wysłuchaniach w Luksemburgu z udziałem ministra środowiska Jana Szyszki, sędziowie potwierdzili słuszność nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki. Dali też władzom w Warszawie 15 dni na powiadomienie Komisji o wszelkich środkach, jakie podejmą w celu jego pełnego poszanowania.

Gdyby KE uznała, że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

"Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie oraz postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej" - zapewnił minister środowiska Jan Szyszko komentując decyzję o nakazie wstrzymania wycinki i karach finansowych za jego złamanie.

"Respektujemy prawo UE odnośnie Natury 2000, odnośnie dyrektywy ptasiej i habitatowej (siedliskowej - przyp.red.) i również wykonujemy w 100 proc. zalecenia Trybunału" - zapewnił.

Pierwsze informacje o kontaktach Brukseli z Warszawą w sprawie puszczy pojawiły się w marcu 2016 roku. Kilka tygodni później podano, że prowadzone jest w tej sprawie wstępne postępowanie, które następnie zostało przekształcone w procedurę o naruszenie prawa unijnego.

Pod koniec lipca podjęto decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych.

 

  Komentarze


  • Wolny
   21 listopada 2017, 15:43

   Przykre to jest dla Polski , ze KOMUNISCI sa u WLADZY i niszcza nasz kraj. TUSK bardzo dobrze napisal . Widac , ze KOMUNISCI boja sie TUSKA . Mam nadzieje , ze DONALD wroci do POLSKI i pogoni tych KOMUNISTOW !. Ludzie otworzcie oczy i zobaczcie ile "TECZEK" posiada obecny rzad w Polsce . Prawie kazdy w PISie ma KOMUNISTYCZNA przeszlosc !!!!!.

  • Vistula
   21 listopada 2017, 16:40

   Unia jest na jakims zakrecie I zeby tylko nie przeholowala z tym pompowaniem poparcia dla PiSu, bo sie chopaki ockna jak bedzie 80%.

  • Miss Key
   21 listopada 2017, 16:47

   Jezeli sie chcialo byc czescia wiekszego swiata i czerpac profity z przyjecia do Unii,to rowniez trzeba sie liczyc z faktem,iz musimy tez cos dac z siebie i w niektorych kwestiach podporzadkowac prawu z zewnatrz.Jak najbardziej popieram ochrone przyrody.

  • O2pl
   21 listopada 2017, 19:15

   wolny widac ze sie gowno znaszna historii skoro nazywasz kogos komunista a wychwalsz innego bylego komucha ...........masz chlopie niezle naj.... we lbie i wogole nie gadasz na temat przykre dla polski to ze musiala wychowac takich ludzi jak ty

  • Tom
   21 listopada 2017, 19:58

   Platforma Obywatelska do spółki z Unią Europejską robią wszystko żeby zwiększyć notowania PIS-u. Tak jak kolega Vistula napisał. Nie zdziwię się jak PIS wygra kolejne wybory z 80% poparciem, a potem wygra kolejne i kolejne i kolejne. A co do Wolnego to przepraszam z góry za moje słowa gdyż nie mam w zwyczaju nikogo obrażać ale ten typek to skończony idiota. Pozdrawiam

  • Tomek
   21 listopada 2017, 20:55

   Polacy protestują?!
   Może przysłowiowe Janusze?
   Nie, to zwykłe hieny "ekologiczne" tzw. ekoterroryści. Puszcza wymaga interwencji człowieka a targowica z Herr Tusk'iem na czele dalej donosi Brukseli na Polskę. Skończy się posada "cesarza" Europy to za flary zdrajcę i pod osąd do kraju. Polacy już nie mogą się doczekać rozliczenia drania.

  • Grześ
   21 listopada 2017, 21:01

   Mam nadzieję, że 12 grudnia dojdzie do rozprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, gdzie pokażemy, i to zdecydowanie, że Polska ma rację i naprawdę reprezentuje prawo UE. I to nie Polska powinna być karana, tylko ci, co dezinformują ,zdradzają i kolaboruja z liberalną lewicą.Polska dla nich to chłopak do bicia.

  • MATOL
   21 listopada 2017, 21:20

   UNIO EWROPEJSKO , Polska ma sie coraz lepiej

  • Klops
   21 listopada 2017, 22:00

   UE może sobie pogadać i obradować ruski rok !!! Polska jest suwerennym państwem i pokazuje to coraz wyraźniej i to właśnie jest problem UE !!! Polska i Węgry wbrew pozorom są często tematem pozytywnym komentarzy brytyjskich i francuskich internautów na portalach tych krajów. Te kraje stają się niebezpieczne dla Towarzystwa Wzajemnej Adoracji jaką jest Komitet Centralny tego związku.Miało być wszystko pod dyktando Niemiec i Francji a tutaj kuku ...Głównym powodem tych szykan są Niemcy,którzy poprzez błędną politykę imigracyjną zrobili w zach.Europie bałagan a oni sami nie wiedzą teraz co robić

  • Jan
   22 listopada 2017, 07:39

   Szkoda ze przez jednego ba.na cały kraj traci.

  • THC
   22 listopada 2017, 07:58

   Bardzo dobrze. Trzeba chronic przyrode, ale rzad dalej swoje, rzad w polsce to plebs zyjacy wg komunistycznych stereotypow.

  • Vistula
   22 listopada 2017, 18:33

   Przez lata (nie)rzadu PO-PSL nie wycinali drzew dotknietych dzialaniem Kornika Drukarza i to jest wlasnie poklosie - trzeba teraz wycinac wiecej niz wycieloby sie na poczatku. Jaki zysk bylby z puszczy, ktorej drzewa opanowane przez kornika grozilyby zawaleniem i wstep do niej musialby byc zabroniony w trosce o bezpieczenstwo ludzi? Z terorystami nie negocjuje sie i to samo powinno dotyczyc ekoterorystow. Matolectwo nalezy zamykac. Te polglowia twierdza, ze to las nietkniety reka ludzka, a zyja ludzie, ktorzy sadzili drzewa w tejze puszczy. I to jest wlasnie wstyd.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama