Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Trybunał Stanu UE: Kraje członkowskie muszą uznawać małżeństwa jednopłciowe

Trybunał Stanu UE: Kraje członkowskie muszą uznawać małżeństwa jednopłciowe
Decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyniesie ulgę wielu parom jednopłciowym z Polski. (Fot. Thinkstock)
Kraje UE mają prawo decydować same, czy dopuszczą zawieranie małżeństw homoseksualnych, ale nie mogą naruszać praw obywateli UE będących w związkach jednopłciowych - orzekł w przełomowej decyzji Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Decyzja sądu ma duże znaczenie dla polskich par jednopłciowych, które często napotykały problemy z uzyskaniem dokumentów z urzędów nad Wisłą.
Reklama

Decyzja Trybunału Stanu ma związek ze sprawą Relu Adriana Comana z Rumunii i Roberta Clabourna Hamiltona z USA. Obaj mieszkali przez cztery lata w Stanach Zjednoczonych, po czym w 2010 r. zawarli związek małżeński w Brukseli.

"W grudniu 2012 r. Coman i jego małżonek zwrócili się do rumuńskich organów o informacje dotyczące procedury i warunków uzyskania przez Hamiltona, jako członka rodziny Comana, prawa legalnego pobytu w Rumunii przez okres powyżej trzech miesięcy. Wniosek ten opierał się na dyrektywie w sprawie wykonywania prawa do swobodnego przemieszczania się zezwalającej współmałżonkowi obywatela Unii, który skorzystał z tej swobody, na dołączenie do niego w państwie członkowskim, w którym ów obywatel przebywa" - podał TSUE.

W odpowiedzi na ten wniosek organy rumuńskie poinformowały Comana i Hamiltona, że Hamiltonowi przysługuje jedynie prawo pobytu przez trzy miesiące, między innymi dlatego, że nie może on zostać uznany w Rumunii za "współmałżonka" obywatela Unii, ponieważ to państwo członkowskie nie uznaje małżeństw osób tej samej płci.

Coman i Hamilton wnieśli wówczas do rumuńskich sądów skargę z powodu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w odniesieniu do wykonywania prawa do swobodnego przemieszczania się w Unii.

Rozpoznając zarzut niezgodności z konstytucją, z którym zwrócono się w ramach sporu, Trybunał Konstytucyjny w Rumunii zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE o rozstrzygnięcie, czy Hamiltona obejmuje pojęcie "współmałżonka" obywatela Unii, który skorzystał ze swobody przemieszczania się, a w konsekwencji czy przysługuje mu prawo stałego pobytu w Rumunii.

We wczorajszym wyroku Trybunał uznał, że każdy obywatel UE ma takie same prawa i przywileje, bez względu na swoją orientację seksualną.  "Chociaż państwa członkowskie mają prawo decydowania, czy chcą dopuścić możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych, to nie mogą naruszać swobody pobytu obywatela Unii na swoim terytorium, odmawiając wydania jego mającemu tę samą płeć współmałżonkowi prawa pobytu na swoim terytorium" - dodano. 

Obecnie jedynymi krajami UE, które nie uznają związków jednopłciowych w swoim prawie, jest Polska, Rumunia, Słowacja oraz Bułgaria. 

W UK trwa obecnie Pride Month, którego finałem będzie coroczna Parada Równości. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Sowa
   6 czerwca, 20:26

   MUSZĄ???????????????????????????

  • Nn
   6 czerwca, 21:35

   Czytelnik możesz w końcu wracać zabieraj "żonę" torbę w kratę i w kieleckie,rząd Cię zakakceptuje nie wiem jak "ziomale" ale jakoś będzie - wracaj "chłopie"- chyba "chłopie"

  • Tak
   7 czerwca, 10:23

   W koncu jakas dobra informacja. Cieszy mnie to ze kraje zmieniaja swoja polityke po to aby polepszyc stan bycia swoich rodakow. Przykro jest jednak czytac ulomne komentaze takie jak powyzej. Jak was panstwo Ru*** w D podnoszac podatki, wyprzedajac ziemie, rozdajac pieniadze 500+, biskupi pedofile, kosciol bez oplacania ZUSu to zaden mordy nie otwozy, ale jak zobacza gejow czy lesbijki to juz Armagedon!

  • MM
   7 czerwca, 10:25

   Komuna w nowym wydaniu

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama