Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Trump zasugerował Macronowi wystąpienie Francji z UE

Trump zasugerował Macronowi wystąpienie Francji z UE
Czy Francja opuści Unię Europejską? (Fot. Thinkstock)
Prezydent USA Donald Trump zasugerował francuskiemu przywódcy Emmanuelowi Macronowi wyjście z Unii Europejskiej i wskazał, że gdyby do tego doszło, USA mogłyby zaoferować Francji korzystne dwustronne porozumienie handlowe - twierdzi 'Washington Post'.
Reklama

"Dlaczego nie opuścicie UE?" - miał zapytać Macrona Trump podczas prywatnego spotkania w Białym Domu pod koniec kwietnia.

Jak donosi Josh Rogin na stronie internetowej "Washington Post", amerykański przywódca dodał, że gdyby Francja opuściła Wspólnotę, USA zaoferowałyby Paryżowi umowę handlową opartą na lepszych warunkach od tych, na których bazuje porozumienie handlowe między USA a UE jako całością. Rogin powołuje się na dwóch przedstawicieli europejskich władz.

"Jest to przykład tego, że prezydent USA zachęca do zdemontowania organizacji składającej się z amerykańskich sojuszników, co jest sprzeczne z ustaloną polityką rządu USA" - ocenia Rogin.

Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie, ale nie zaprzeczył doniesieniom gazety.

Komentator "Washington Post" przypomina, że Trump publicznie atakował Unię Europejską i NATO od czasu kampanii wyborczej, jednak zakres i "brutalność" tych ataków w ostatnim czasie wzrosły.

Rogin przywołuje m.in. przykład niedawnego wiecu w Dakocie Północnej, na którym Trump miał powiedzieć: "Unia Europejska oczywiście została utworzona, by czerpać korzyści ze Stanów Zjednoczonych, by atakować naszą skarbonkę". Następnie miał uskarżać się na deficyt handlowy z UE. Według doniesień, Trump miał też oznajmić liderom G7, że "NATO jest tak samo złe jak NAFTA". Na początku czerwca Trump oświadczył, że USA mogą zrezygnować z renegocjowanego obecnie z Kanadą i Meksykiem Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA) na rzecz odrębnych umów z obu tymi państwami.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapewnił w niedawnym wywiadzie, że prezydent próbuje "zresetować", a nie zdemontować porządek świata.

"Washington Post" nie informuje, jak na propozycję Trumpa zareagował Macron. Portal "The Hill" wyraża przekonanie, że jest to bardzo mało prawdopodobne, by Francja, będąca jednym z kluczowych państw członkowskich Wspólnoty, opuściła UE.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama