Menu

Trump odwołał wizytę przez Grenlandię. Premier Danii "zaskoczona"

Trump odwołał wizytę przez Grenlandię. Premier Danii "zaskoczona"
Frederiksen określiła pomysł kupienia Grenlandii przez USA jako absurdalny. (Fot. Getty Images)
Premier Danii Mette Frederiksen oświadczyła dzisiaj, że jest 'rozczarowana i zaskoczona' decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa o odwołaniu wizyty w Danii. Trump przekazał, że odwołuje spotkanie w związku z tym, że duńska premier nie chce rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii.
Reklama

Frederiksen przekazała dziennikarzom, że "zaproszenie do silniejszej strategicznej współpracy z Amerykanami w Arktyce pozostaje otwarte", a "odwołanie wizyty nie zmienia dobrych stosunków między Danią i USA".

Szefowa rządu dodała, że z niecierpliwością czekała na wrześniowe spotkanie z Trumpem. "Stany Zjednoczone to jeden z naszych najbliższych sojuszników" - oświadczyła. Podkreśliła też po raz kolejny, że Grenlandia nie jest na sprzedaż.

Wczoraj wieczorem czasu lokalnego Donald Trump poinformował na Twitterze, że odwołał zaplanowane na 2 września spotkanie z szefową duńskiego rządu, gdyż - jak uzasadnił - nie chce ona rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii. Informacje o pomyśle Trumpa dotyczącym zakupu Grenlandii po raz pierwszy pojawiły się w "The Wall Street Journal". 

Z racji bogatych zasobów surowców naturalnych Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne. (Fot. Getty Images)

W niedzielę Trump potwierdził, że w ostatnich dniach dyskutował ze swoimi doradcami o możliwości zakupu Grenlandii przez USA. Wcześniej doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow w wywiadzie dla telewizji Fox News przyznał, iż Trump jest poważnie zainteresowany zakupem wyspy.

W reakcji na te słowa Frederiksen określiła pomysł kupienia Grenlandii przez USA jako absurdalny. "Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że amerykański pomysł nie jest poważny" - przyznała Frederiksen w gazecie "Sermitsiaq".

Z racji położenia i bogatych zasobów surowców naturalnych (ropa, gaz, złoto, diamenty, uran, cynk, ołów) Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne i w ostatnich latach budziła rosnące zainteresowanie potęg takich jak USA, Chiny czy Rosja. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama