Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Trump: "UE tak szkodliwa jak Chiny"

Trump: "UE tak szkodliwa jak Chiny"
Trump zwrócił uwagę, że UE "wykorzystuje USA". (Fot. Getty Images)
Prezydent USA Donald Trump ocenił w wyemitowanym wczoraj wywiadzie dla telewizji Fox News, że w kwestii handlu Unia Europejska 'chyba jest tak samo szkodliwa jak Chiny'. Potwierdził, że robiące interesy z Iranem europejskie firmy będą objęte sankcjami.
Reklama

Pytany o to, czy rozważał połączenie sił z sojusznikami, by stawić czoło chińskiej polityce handlowej, amerykański prezydent odparł: "Unia Europejska jest chyba tak samo szkodliwa jak Chiny, tylko że jest mniejsza. To, co z nami robią, jest straszne". "Proszę spojrzeć, co robią z naszymi rolnikami, nie chcą naszych produktów rolnych" - zwrócił uwagę Trump.

"W ubiegłym roku nadwyżka handlowa UE wyniosła 151 mld dolarów, a USA odnotowują deficyt, jeśli chodzi o handel z UE" - zaznaczył. "Wydajemy fortunę na NATO, by ich bronić" - podkreślił. "Kocham te kraje, Niemcy, wszystkie te kraje... Ale traktują nas bardzo źle. Traktują nas bardzo niesprawiedliwie" - dodał Trump, przypominając, że jego rodzice urodzili się w Europie.

Zapytany o to, czy ktoś manipuluje światowym rynkiem ropy naftowej, prezydent odpowiedział: "Manipuluje OPEC i lepiej niech przestanie, bo chronimy te kraje, wiele z tych krajów. OPEC manipuluje".
Trump był też pytany na antenie Fox News, czy nałoży sankcje na europejskie firmy, prowadzące interesy z Iranem. "Tak, oczywiście. Tak zrobimy, absolutnie" - odparł.

Na początku maja administracja USA ogłosiła wycofanie się z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 roku i postanowiła przywrócić sankcje wobec Teheranu i wszystkich przedsiębiorstw powiązanych z Islamską Republiką Iranu, dając im od 90 do 180 dni na wycofanie się z tego kraju.

Miesiąc później przedstawiciele rządów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii napisali do władz amerykańskich list, w którym podkreślili swe zaangażowanie w utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem i wezwali USA, by zwolniły firmy unijne działające w Iranie z wtórnych sankcji. Zaznaczyli również, że Iran nie powinien zostać pozbawiony dostępu do międzynarodowego systemu wymiany informacji o przelewach bankowych SWIFT.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami - USA, Francją, Wielką Brytanią, Chinami, Rosją i Niemcami - a Iranem ma ograniczyć program jądrowy tego kraju i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama