Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Trudniej będzie ściągnąć przestępców z Wielkiej Brytanii do Polski

Trudniej będzie ściągnąć przestępców z Wielkiej Brytanii do Polski
W 2017 r. przy użyciu ENA najczęściej przestępców do Polski odsyłała Wielka Brytania. (Fot. Getty Images)
Brexit uderzy w europejski nakaz aresztowania (ENA) i po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trudniej będzie ściągnąć przestępców do Polski - możemy przeczytać w dzisiejszej 'Rzeczypospolitej'.
Reklama

"Wielka Brytania opuści 29 marca 2019 r. Unię Europejską. Efekty Brexitu odczuje także Polska. Przykład? Stosowanie europejskiego nakazu aresztowania (ENA). Pojawia się bowiem pytanie, czy jeśli ENA funkcjonuje na podstawie decyzji Rady UE z 13 czerwca 2002 r., to czy przepisy ENA znajdą zastosowanie do Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z UE? Zdania prawników są podzielone. Jedni twierdzą, że Brexit zaszkodzi skuteczności ENA. Drudzy, że nie ma się czego obawiać, bo Wielkiej Brytanii nie przestanie zależeć na sprawnym ściganiu przestępczości" - wskazano w gazecie.

"Rz" podaje również, że "średnio na załatwienie formalności w drodze ekstradycji potrzeba 300 dni". Natomiast w ramach ENA, "trwa to od kilku dni, do kilku tygodni".

W 2017 r. przy użyciu ENA najczęściej przestępców do Polski odsyłały: Wielka Brytania (622), Niemcy (394), Holandia (93) i Francja (54). My z kolei najczęściej wydawaliśmy podejrzanych Niemcom (142), Wielkiej Brytanii, Włochom i Belgii. Sama Wielka Brytania ściągnęła dzięki ENA do kraju 1800 swoich obywateli, którzy ukrywali się na terenie UE.

Zdaniem adwokata Mariusza Paplaczyka cytowanego w "Rzeczypospolitej", "w grę wchodzą dwa rozwiązania". Wielka Brytania wychodzi z UE z umową - ENA jest i tak zagrożone. W porozumieniu, jakie wypracowano, mówi się wprawdzie o przemieszczaniu się obywateli, ale już nie wspomina o pomocy prawnej w sprawach karnych.

"Opuszczenie UE bez umowy, również nie budzi większego entuzjazmu co do przyszłości ENA. Kwestie dopracowania tych spraw pozostawia się więc umowom dwustronnym, które przecież najpierw trzeba wynegocjować, a czasu już nie ma. Wielka Brytania może wprawdzie wrócić do konwencji z 1951 r. o ekstradycji, ale ta wprowadza już pewien wątek polityczny. W grę wchodzą także rozmowy bilateralne z każdym z państw" - podsumowuje Paplaczyk.

 

  Komentarze


  • Krzysztof Polskie
   14 lutego, 20:34

   A nie ci przstępcy sobie zostaną poza polską nie ich mniej będzie w polsce . I niech państwo polskie wyłapie w polsce złodzieji co kraj okradają!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Co starszych ludz okradają!!!!! Milicja niewinnych ludzi w tej polsce okrada urzędasy okradają Na każdym kroku tam ludzi okradają ...Strach tam wracać!!!!!!!!!!! Do tego panstwa milicji prokuratorow sedziow lekarzy łapówkarzy itp

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama