Triumf Brzozowskiego w Sopocie

Zawodnicy na starcie mistrzostw Europy Formuły Windsurfing w Sopocie. (Fot. Screenshot/sopoteuropeans2017.formulawindsurfing.org)
Wojciech Brzozowski (MOS 2 Warszawa) wygrał w Sopocie pierwszą z trzech eliminacji mistrzostw Europy Formuły Windsurfing. Na 10. pozycji uplasowała się jedyna kobieta w stawce 23 deskarzy z czterech krajów Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Na początku w Sopocie najlepiej radził sobie Hubert Mokrzycki (AZS UW Warszawa), ale druga część zawodów należała do duetu MOS 2 Warszawa, Brzozowskiego i Michała Polanowskiego. Brzozowski świetnie wypadł w środę, kiedy przy bardzo silnym wietrze rozegrano pięć wyścigów. 41-letni deskarz wygrał dwa z nich, raz był drugi, dwa razy finiszował na trzeciej pozycji, dzięki czemu został nowym liderem.

Dzisiaj pogoda diametralnie się zmieniła, bo wiatru było jak na lekarstwo. Ostatniego dnia regat czekano cztery godziny na poprawę warunków, aż wreszcie zdecydowano się zakończyć zawody. W sumie rozegrano 11 wyścigów.

Na drugim miejscu sklasyfikowany został Polanowski, a na najniższym stopniu podium stanął Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który na co dzień ściga się w olimpijskiej klasie RS:X, a czwarty był Mokrzycki. W sumie Polacy obsadzili pięć czołowych lokat.

Bardzo dobrze w regatach wypadła jedyna kobieta, Dzarnowska, która także rywalizuje głównie w klasie RS:X. 27-letnia reprezentantka SKŻ Ergo Hestia wywalczyła 10. pozycję.

Do mistrzostw Europy Formuły Windsurfing zaliczane są wyniki trzech imprez - poza Sopotem zaplanowano je pod koniec sierpnia w Lipawie oraz w październiku w Gallipoli. Wiadomo już, że na Łotwę i do Włoch nie pojadą Dziarnowska i Tarnowski, którzy start w Polsce potraktowali treningowo. Walkę o złoty medal zamierzają natomiast kontynuować warszawscy żeglarze.