Tour de France - Martin the best

Tony Martin najlepszy na dziewiątym odcinku TdF (Fot. Getty Images)
German Tony Martin won ninth tour of TdF from gerardmer to Miluz on 170 km.

Kolarz grupy Omega Pharma-Quick Step uciekał przez 155 kilometrów, z czego ostatnie 60 samotnie. To jego trzecie etapowe zwycięstwo w "Wielkiej Pętli". Drugiego na mecie Szwajcara Fabiana Cancelarę (Trek) i trzeciego Belga Grega Van Avermaeta (BMC Racing) wyprzedził o dwie minuty i 45 sekund.

29-letni Martin jest specjalistą przede wszystkim od jazdy indywidualnej na czas. Trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata w tej konkurencji (2011-13), a raz wicemistrzostwo olimpijskie (2012). Dzięki wczorajszemu zwycięstwu awansował na 30. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Żółtą koszulkę zdobył Tony Gallopin (Lotto). Francuz wczoraj dotarł do mety 16. Dotychczasowy lider Włoch Vincenzo Nibali z Astany, który zajął na dziewiątym etapie 25. miejsce i stracił do triumfatora 7.46, spadł na drugą lokatę. Obecnie traci do Gallopina nieco ponad półtorej minuty.

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) był wczoraj 63., przyjechał w głównej grupie, z dotychczasowym liderem i w "generalce" spadł z czwartego na szóste miejsce. Strata polskiego kolarza do Gallopina wynosi równo cztery minuty. Wyższe miejsce z Polaków zajął w Miluzie kolega Kwiatkowskiego z grupy Michał Gołaś, który przyjechał na metę 47.

Dzisiaj, w dniu święta narodowego Francji, kolarzy startujących w Tourze czeka bardzo trudny etap z Miluzy do La Planche des Belles-Filles w Wogezach (161,5 km). Relacja na żywo w Eurosporcie.