Menu

Tokio: Zaprezentowano stroje sztafety z ogniem olimpijskim

Tokio: Zaprezentowano stroje sztafety z ogniem olimpijskim
Strój zaprezentował trzykrotny mistrz olimpijski w judo Tadahiro Nomura. (Fot. Getty Images)
Gospodarze igrzysk w Tokio w 2020 roku zaprezentowali stroje, w jakich pobiegną uczestnicy sztafety z ogniem olimpijskim przez 47 prefektur Japonii. Białe koszulki z ukośną, czerwoną szarfą częściowo wykonane zostały z przetworzonych plastikowych butelek.
Reklama

W sztafecie weźmie udział 10 tys. wolontariuszy, którzy przemierzą kraj od położonej na północy Japonii wyspy Hokkaido do najbardziej wysuniętej na południe wyspy Okinawa. Trasa zapewni możliwość zobaczenia na żywo ognia olimpijskiego 98 proc. populacji kraju.

Bieg potrwa 121 dni i rozpocznie się od Fukushimy, gdzie w 2011 roku doszło do wybuchów w elektrowni atomowej na skutek tsunami. W wyniku eksplozji zginęło blisko 16 tys. ludzi. Trasa prowadzi również w pobliżu zamku w Kumamoto, który ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w 2016 roku.

"Nie chodzi nam, aby pokazać miejsca, które są ogólnodostępne i popularne wśród turystów. Ogień olimpijski przemierzy drogę przez miejsca dotknięte trzęsieniem ziemi. Sztafeta pobiegnie przez regiony Japonii, gdzie ludzie ciężko pracują, aby odbudować to co zostało zniszczone przez klęski żywiołowe" - oświadczył członek komitetu organizacyjnego Tokio 2020, pięciokrotny medalista olimpijski w pływaniu synchronicznym Miho Takeda.

Ogień olimpijski odwiedzi również m.in. Park Pokoju upamiętniający ofiary zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki oraz minie wulkan Fudżi, aby 24 lipca podczas ceremonii otwarcia dotrzeć na stadion narodowy w Tokio.

Strój, w jakim będą biegli wolontariusze zaprojektował Daisuke Obana, a został odsłonięty przez trzykrotnego mistrza olimpijskiego w judo Tadahiro Nomurę. Białe koszulki z ukośną, czerwoną szarfą zostały wyprodukowane częściowo z plastikowych butelek pochodzących recyklingu.

Olimpijskie zmagania w stolicy Japonii odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku, a paraolimpiada rozpocznie się 25 sierpnia. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Reklama