Menu

Tokio 2020: Mark Cavendish marzy o występie i złocie

Tokio 2020: Mark Cavendish marzy o występie i złocie
Cavendish to jeden z najszybszych sprinterów ostatniej dekady. (Fot. Getty Images)
Brytyjski kolarz szosowy i torowy Mark Cavendish, mimo prześladujących go ostatnio problemów zdrowotnych, marzy o występie na igrzyskach w Tokio 2020 i złotym medalu olimpijskim.
Reklama

34-latek ma już za sobą udział w trzech igrzyskach - w Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro. To właśnie w 2016 roku wywalczył pierwszy medal olimpijski - srebro na torze w konkurencji omnium.

Przygotowania do rywalizacji na torze, która ma do doprowadzić do złota w Tokio, rozpocznie od startu w sześciodniówce w Londynie pod koniec października.

"Każda chwila na torze jest dobrym przygotowaniem, a wyścigi Six Day są tym bardziej cenne, że będzie tam rywalizacja w madisonie. Przejście z szosy na tor nigdy nie jest łatwe, ale po tylu latach treningów wiem, co robić. Walka z facetami na torze wymaga zawsze większej intensywności" - przyznał Cavendish, jeden z najszybszych sprinterów ostatniej dekady.

W 2008 roku był jedynym brytyjskim torowcem, który powrócił ze stolicy Chin bez medalu. Zajął wtedy w parze z Bradleyem Wigginsem dziewiąte miejsce w wyścigu amerykańskim (madison). Cztery lata później miał zdobyć w Londynie złoto w wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Gospodarze pojechali jednak źle taktycznie, a Cavendish finiszował dopiero na 29. pozycji.

Brytyjczyk, który ma na koncie 30 etapowych zwycięstw w Wielkiej Pętli, w tym roku nie znalazł się ponownie w składzie swej grupy (Dimension Data) na Tour de France. Po raz ostatni dojechał do mety w Paryżu w 2016 r. Rok później musiał się wycofać już po czterech odcinkach, bo po upadku na finiszu złamał łopatkę. Następny start w "Wielkiej Pętli" pokrzyżowało zakażenie wirusem Epsteina-Barra, które wywołało mononukleozę i zmusiło do kilkumiesięcznej przerwy w treningach.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama