Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

To nie koniec problemów z "settled status". IMA rozpoczyna dochodzenie

To nie koniec problemów z "settled status". IMA rozpoczyna dochodzenie
Akcja informacyjna, przypominająca obywatelom UE o konieczności rejestracji do systemu imigracyjnego, trwała przez niemal cały 2019 rok. (Fot. ADRIAN DENNIS/AFP via Getty Images)
Niezależny organ monitorujący umowy o prawach obywatela w UK (IMA) wszczął dochodzenie w celu ustalenia, czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) wypełniło swoje zobowiązanie do natychmiastowego wydania zaświadczenia o złożeniu wniosku osobom rejestrującym się w ramach unijnego systemu osiedleńczego (EUSS).
Reklama
Reklama

Independent Monitoring Authority for the Citizens’ Rights Agreements (IMA) to niezależny, pozarządowy organ chroniący prawa zamieszkujących w UK i na Gibraltarze obywateli Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz członków rodzin. IMA monitoruje działalność różnych instytucji publicznych w celu upewnienia się, że wdrażane są wszelkie przepisy dotyczące przestrzegania tych praw oraz zajmuje się identyfikacją wszelkich problemów z tym związanych.

Zgodnie z prawem, obywatele UE i EOG, którzy złożyli wniosek o settled lub pre-settled status do EUSS, ale wciąż oczekują na jego rozstrzygnięcie, powinni natychmiast otrzymać zaświadczenie o tym, że aplikowali. Certyfikat ten może służyć do wykazania ich praw, na przykład prawa do pracy, wynajmu lub dostępu do świadczeń, podczas rozpatrywania ich wniosku.

Tymczasem IMA otrzymała szereg skarg i informacji od obywateli, którzy doświadczają poważnych opóźnień w otrzymaniu certyfikatu wniosku. Organizacja chce zbadać zakres, charakter i przyczyny opóźnień w wydawaniu tych dokumentów oraz ocenić, czy nie doszło do naruszenia odpowiednich umów związanych z Brexitem (Withdrawal and Separation Agreements).

IMA przyjrzy się również wpływowi, jakie to opóźnienie ma na życie obywateli, którzy nie są w stanie korzystać ze swoich praw do czasu wydania świadectwa wniosku. Dlatego wszystkie osoby chcące się podzielić swoimi doświadczeniami i problemami związanymi z niewydaniem takiego certyfikatu, proszone są o wypełnienie ankiety Call for Evidence: EUSS Certificate of Application. Ankietę można wypełniać do 8 sierpnia.

W ramach swojego dochodzenia pracownicy IMA przeanalizują wszystkie skargi, uwzględnią opinie obywateli i rozpatrzą informacje od interesariuszy i innych stron trzecich. IMA zbada również zasady i procesy przyjęte przez Home Office w zakresie wydawania Certyfikatów Aplikacji. Obejmuje to przeprowadzanie wizyt na miejscu i przeprowadzanie wywiadów z pracownikami Home Office.

"Zdajemy sobie sprawę z potencjalnego wpływu, jaki ta ważna kwestia może mieć na życie ludzi i ich prawa. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zebrali informacje od osób, których to dotyczy, i w stosownych przypadkach przedstawić zalecenia, które pozwolą naprawić tę sytuację" - wyjaśniła dr Kathryn Chamberlain, dyrektor naczelna IMA.

W związku z Brexitem każdy obywatel UE zamieszkujący w UK ma obowiązek rejestracji do imigracyjnego systemu EUSS. System wnioskowania o statusu osiedlenia (settled i pre-settled status) został oficjalnie uruchomiony 30 marca 2019 r.

Ostateczny termin złożenia wniosku o przyznanie statusu osiedlonego upłynął 30 czerwca 2021 r., ale w wyjątkowych przypadkach można było złożyć wniosek również po tym terminie.

Czytaj więcej:

UK: Tymczasowo osiedleni obywatele UE zagrożeni utratą praw?

Obywatele UE muszą pamiętać o odpowiednim dokumencie podczas przekraczania granicy z UK

Czy obywatele UE w UK znają swoje prawa?

Działania na rzecz ochrony praw obywateli EU w UK: Powstała specjalna strona internetowa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama