Menu

To już koniec biletów na kolei w UK?

To już koniec biletów na kolei w UK?
W czasach, gdy każdy z nas ma smartfona, bramki biletowe wydają się już być zbędne. (Fot. Getty Images)
Producent pociągów Hitachi Trains zapowiedział, że przygotowuje się do rewolucji transportowej, aby ułatwić pasażerom podróżowanie po kraju. Jak informują brytyjskie media, nowe pociągi mają same obciążać pasażerów opłatami za przejazd.
Reklama

Jak ujawniono, pociągi nowej generacji, które są obecnie testowane w północnych Włoszech, mają na zawsze zakończyć żywot bramek czy maszyn z biletami. Pasażer nie będzie również musiał martwić się o to, jakiego rodzaju bilet powinien kupić, aby zapłacić jak najmniej.

Specjalna technologia w pociągu połączy się ze smartfonami podróżnych, aby naliczyć im opłatę za odbycie podróży. Sztuczna inteligencja sama oszacuje, jaka taryfa będzie najkorzystniejsza dla klienta, a nowy system pobierania opłat sprawi, że z dworców znikną kolejki.

Hitachi Rail wierzy, że "przekształci transport publiczny w każdym zakątku kraju". Przedstawiciele firmy zwracają uwagę, że rozwiązanie może być stosowane nie tylko w pociągach, ale również np. w tramwajach czy autobusach.

System zakupu biletów na być łatwiejszy dla pasażerów. (Fot. Getty Images)

Do zapowiedzi odniosła się rzeczniczka brytyjskiego organu Rail Delivery Group. "Cieszymy się z kolejnego kroku ułatwiającego życie podróżnym. Wciąż wprowadzamy inteligentne technologie i innowacje, aby pasażerowie mogli otrzymać najniższą cenę i najwyższą jakość obsługi" - przekazała.

Firma Hitachi Rail otworzyła swoją fabrykę w Wielkiej Brytanii w w 2015 roku. Pierwsze "inteligentne" pociągi producenta mają pojawić się na brytyjskich torach najwcześniej w 2022 roku.

To nie pierwszy raz, kiedy transport korzysta z faktu, że podróżni zawsze mają przy sobie telefon. Transport for London rozpoczął w tym roku "śledzenie" pasażerów - za pomocą ich smartfona - aby określać, jak odbywa się ruch w danym okresie dnia.

  Komentarze
  • Efgreg
   12 sierpnia, 13:39

   no a ja Nadal z nokia 3310.....

  • Kasia
   12 sierpnia, 14:45

   a czy ten inteligentny system wykopie podroznego bez biletu (czytaj smartfona) z pociagu? Czy pozwoli jechac dalej za darmo?

  • Emigrant
   12 sierpnia, 15:12

   Smart contract na blockchain 🤔

  • Greg
   12 sierpnia, 16:09

   Ciekawe co z pociagowymi miejscówkami. Czyli na początkowych stacjach ludzie wejdą a potem - sorry brak miejsc. Chyba że nadal będzie można przez internet i w kasach - tradycyjnie.

  • Zenek kolejorz
   12 sierpnia, 19:59

   Ciekawe, napewno fare avoiders będą szczesliwsi jak znikną bramki 🤣

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama