Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Timmermans przedstawi jutro efekty dialogu Polski i KE

Timmermans przedstawi jutro efekty dialogu Polski i KE
Czy UE i Polska osiągnęły porozumienie ws. sądów? Dowiemy się jutro. (Fot. Getty Images)
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans jutro na spotkaniu ministrów ds. europejskich krajów UE w Brukseli przedstawi stan rozmów prowadzonych pomiędzy Polską i Komisją Europejską na temat praworządności.
Reklama
Reklama

Podczas ostatnich negocjacji z przedstawicielami polskich władz, Timmermans zapowiadał, że do 14 maja powinno zostać wypracowane wstępne porozumienie pomiędzy stronami w tej sprawie.

Europoseł Karol Karski przekazał dziś, że porozumienie zostało już zawarte przez premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera.

"Pozostały do wyjaśnienia formalne kwestie pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem. To się odbywa, jeśli już się nie odbyło. Sprawa jest praktycznie zakończona" – zauważył Karski.

Jego zdaniem, kwestia dialogu pomiędzy Polską i KE ws. praworządności jest "praktycznie zamknięta".

"Ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce zostały zmienione. Niezależnie od tego, czy sprawa zostanie całkowicie formalnie zamknięta na jutrzejszym spotkaniu ministrów ds. europejskich w Brukseli, w którym weźmie udział Timmermans, czy też stanie się to nieco później, jest to już przesądzone. Trudno sobie wyobrazić, że porozumienie zawarte przez premiera Morawieckiego i przewodniczącego Junckera nie zostanie zrealizowane. Widać gołym okiem, że tą sprawą Bruksela przestaje żyć" – zaznaczył europoseł.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE nie komentuje informacji medialnych, według których Polska wypracowała już wstępne porozumienie z KE.

Na początku maja Czaputowicz spotkał się w Brukseli z Timmermansem. Po spotkaniu wiceszef KE podkreślił, że porozumienie z Polską nie zostało jeszcze osiągnięte, ale rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. Czaputowicz zapewnił z kolei w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że Polska chce wykazać otwartość na postulaty KE, aby zamknąć spór, i dodał, że strona polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji.

W grudniu ub. roku KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obydwie strony.

Oprócz kwestii dotyczących praworządności w poniedziałek ministrowie będą omawiać przygotowania do szczytu Rady Europejskiej 28-29 czerwca oraz propozycje Komisji Europejskiej dotyczące kolejnego siedmioletniego budżetu Unii.

Polskiej delegacji na jutrzejszym spotkaniu ministrów będzie przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Pierwsze doniesienia wskazują, że obie strony doszły do kompromisu. (Fot. Getty Images)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama