Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Timmermans przedstawi jutro efekty dialogu Polski i KE

Timmermans przedstawi jutro efekty dialogu Polski i KE
Czy UE i Polska osiągnęły porozumienie ws. sądów? Dowiemy się jutro. (Fot. Getty Images)
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans jutro na spotkaniu ministrów ds. europejskich krajów UE w Brukseli przedstawi stan rozmów prowadzonych pomiędzy Polską i Komisją Europejską na temat praworządności.
Reklama

Podczas ostatnich negocjacji z przedstawicielami polskich władz, Timmermans zapowiadał, że do 14 maja powinno zostać wypracowane wstępne porozumienie pomiędzy stronami w tej sprawie.

Europoseł Karol Karski przekazał dziś, że porozumienie zostało już zawarte przez premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera.

"Pozostały do wyjaśnienia formalne kwestie pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem. To się odbywa, jeśli już się nie odbyło. Sprawa jest praktycznie zakończona" – zauważył Karski.

Jego zdaniem, kwestia dialogu pomiędzy Polską i KE ws. praworządności jest "praktycznie zamknięta".

"Ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce zostały zmienione. Niezależnie od tego, czy sprawa zostanie całkowicie formalnie zamknięta na jutrzejszym spotkaniu ministrów ds. europejskich w Brukseli, w którym weźmie udział Timmermans, czy też stanie się to nieco później, jest to już przesądzone. Trudno sobie wyobrazić, że porozumienie zawarte przez premiera Morawieckiego i przewodniczącego Junckera nie zostanie zrealizowane. Widać gołym okiem, że tą sprawą Bruksela przestaje żyć" – zaznaczył europoseł.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE nie komentuje informacji medialnych, według których Polska wypracowała już wstępne porozumienie z KE.

Na początku maja Czaputowicz spotkał się w Brukseli z Timmermansem. Po spotkaniu wiceszef KE podkreślił, że porozumienie z Polską nie zostało jeszcze osiągnięte, ale rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. Czaputowicz zapewnił z kolei w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że Polska chce wykazać otwartość na postulaty KE, aby zamknąć spór, i dodał, że strona polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji.

W grudniu ub. roku KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obydwie strony.

Oprócz kwestii dotyczących praworządności w poniedziałek ministrowie będą omawiać przygotowania do szczytu Rady Europejskiej 28-29 czerwca oraz propozycje Komisji Europejskiej dotyczące kolejnego siedmioletniego budżetu Unii.

Polskiej delegacji na jutrzejszym spotkaniu ministrów będzie przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Pierwsze doniesienia wskazują, że obie strony doszły do kompromisu. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama