Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Times": Premier May poparła księcia Karola jako lidera Wspólnoty Narodów

Do Wspólnoty Brytyjskiej należą 53 kraje. (Fot. Getty Images)
Dziennik 'The Times' podał, że premier Theresa May udzieliła poparcia brytyjskiemu następcy tronu, księciu Walii Karolowi, w staraniach o sukcesję także na czele Wspólnoty Narodów, w której skład wchodzą 53 państwa, głównie byłe brytyjskie kolonie.
Reklama

Formalna decyzja o tym, że Karol miałby w przyszłości, po śmierci 93-letniej obecnie królowej Elżbiety II, objąć nie tylko brytyjski tron, ale także stanąć na czele całej Wspólnoty, zapadnie prawdopodobnie podczas odbywającego się w tym tygodniu w Londynie szczytu Wspólnoty.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn sugerował wcześniej, że następca tronu nie powinien objąć tej roli automatycznie i należałoby rozważyć rotacyjny system prezydencji, podobny do tego, jaki obowiązuje w Unii Europejskiej.

Minister ds. rozwoju międzynarodowego w opozycyjnym gabinecie cieni Kate Osamor poszła nawet krok dalej, wprost sugerując, że Karol nie jest odpowiednią osobą do objęcia stanowiska. Jak tłumaczyła, "potrzebujemy kogoś, kto jest zrównoważony, kogo ludzie szanują i kto potrafi myśleć poza schematami". "Po prostu nie sądzę, że to on powinien objąć to stanowisko" - oceniła w rozmowie z parlamentarnym magazynem "The House".

Szczegółowe dyskusje na ten temat spodziewane są w gronie liderów państw Wspólnoty w piątek, podczas spotkania na zamku Windsor. Decyzja w tej sprawie musiałaby zapaść jednomyślnie.

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii - zasiada na tronie od 1952 roku.

Książę Karol obejmie tron po śmierci Elżbiety II. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   17 kwietnia, 14:35

   Inaczej Przekichane byc krolowa jak dozyjesz sedziwego wieku to juz jestes trupem.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama