Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Theresa May wydala rosyjskich dyplomatów i zwołuje pilne posiedzenie RB ONZ

Theresa May wydala rosyjskich dyplomatów i zwołuje pilne posiedzenie RB ONZ
Wielka Brytania przedstawi jeszcze dziś przedstawi swoje stanowisko na forum NATO. (Fot. Getty Images)
'Musimy uznać, że Rosja odpowiada za próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki, a także zagrożenia życia innych brytyjskich obywateli w Salisbury, w tym sierżanta policji Nicka Baileya' - przekazała dziś brytyjska premier, uzasadniając decyzję o krokach odwetowych przygotowanych przez Wielką Brytanię.
Reklama

Jedną z pierwszych decyzji May jest wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów uznawanych za niezgłoszonych oficerów rosyjskiego wywiadu. Wszyscy otrzymali 7 dni na opuszczenie terytorium Zjednoczonego Królestwa.

Kolejnym krokiem rządu Wielkiej Brytanii jest zawieszenie wszystkich spotkań bilateralnych z Rosją na wysokim szczeblu, w tym podczas tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

MSZ Wielkiej Brytanii na polecenie premier wezwało również do pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu poinformowania państw członkowskich o najnowszych ustaleniach w ramach śledztwa w sprawie ataku na byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala.

Brytyjska premier podkreśliła, że konflikt z Rosją nie tylko obejmuje próbę zabójstwa Skripala i jego córki oraz działanie przeciw Wielkiej Brytanii, ale też stanowi sprzeniewierzenie się zakazowi stosowania broni chemicznej i systemowi opartemu na wspólnych zasadach, "na którym polegamy my i nasi międzynarodowi partnerzy".

Według obecnych ustaleń śledczych, za atak na Siergieja Skripala i jego córkę Julię z użyciem środka paralityczno-drgawkowego o nazwie Nowiczok odpowiada Rosja.

W oświadczeniach przekazanych niedawno mediom podkreślono, że Wielka Brytania otrzymała pełne poparcie krajów sojuszniczych w obliczu sporu z Rosją. Swoje zapewnienia o wsparciu miał przekazać osobiście m.in. prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel czy prezydent Francji Emmanuel Macron.

Sami Rosjanie wydają się być zaniepokojeni potencjalnymi krokami odwetowymi Wielkiej Brytanii. "Rosja nie tylko została prowokacyjnie i bezpodstawnie oskarżona w sprawie incydentu w Salisbury. Ewidentne jest, że Zjednoczone Królestwo opracowuje plany uderzenia w Rosję bronią cybernetyczną" - oświadczyła ambasada Rosji w Londynie.

"Zapraszamy stronę brytyjską do ponownego przemyślenia konsekwencji takiego nieodpowiedzialnego posunięcia" - dodała ambasada, zwracając uwagę na możliwą odpowiedź rosyjskich władz.

 

  Komentarze


  • Olivier
   14 marca, 14:20

   No i jak zawsze Tereska najmondrzejsza pcha się w nieswoje sprawy!!! No cóż! Ona już ma swoich przyjaciół w Arabii

  • Anglik
   14 marca, 15:01

   Teraz to juz przegielas Tereska.
   Towarzysz Putin zniszczy ciebie i twoje smieszne krolestwo.

  • Spidi
   14 marca, 15:49

   Gadałem dzisiaj ze znajomym Angolem pod szkołą... i on do mnie - to co, szykujemy się na wojnę? I jakoś to dziwnie poważnie zabrzmiało. Oj Tereska... nudzi ci się?

  • Dynio ;]]]]
   14 marca, 16:03

   no i dobrze niech sie kluca i bija ;]] wojnaaaaaaaaaaaaa jejejejejje

  • Al
   14 marca, 16:09

   Przeciez Brexit byl oddolnie "robiony"przez Putina a Angole udaja ze tego nie wiedza? Komunstyczna pro brexitowa partia skad wziela pieniadze na kampanie?

  • SZEF NIEMIECKIEJ DYPLOMAC
   14 marca, 20:49

   RUSKIE TO PLAGA. ZAPYTAJ OJCA ZAPYTAJ DZIADA

  • Iwan
   14 marca, 21:30

   Papierowe imperium pobrzękuje zardzewiałą szabelką...Cały świat śmieje się na normalnych portalach z Tereski.która funduje swojemu "empire" zaściankowość i izolacjonizm....

  • Emigrator
   15 marca, 00:32

   "Według obecnych ustaleń śledczych, za atak na Siergieja Skripala i jego córkę Julię z użyciem środka paralityczno-drgawkowego o nazwie Nowiczok odpowiada Rosja." Tysiace metod na zabicie czlowieka a tu jak raz akurat rosja uzywa trucizny prowadzacej tropem prosto do niej??? Sledczy za szybko znalezli odpowiedz. Przypadek? Nie sadze.

  • Stary chu
   15 marca, 21:29

   Zasłona dymna mydlimy oczy I zatykamy uszy
   Zakrycie porażki w negocjacjach i tego kto zarobi na imporcie jedzenia z USA

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama