Menu

Theresa May o Brexicie: "Wielka Brytania nie może opuścić UE tylko w połowie"

Theresa May o Brexicie: "Wielka Brytania nie może opuścić UE tylko w połowie"
Theresa May podczas dzisiejszego przemówienia w Lancaster House w Londynie. (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier przedstawiła dzisiaj podstawowe założenia Brexitu. Podczas swojego wystąpienia wielokrotnie podkreślała, że 'Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej, ale nie z Europy'.
Reklama

"6 miesięcy temu Brytyjczycy zagłosowali za zmianą - i ta zmiana nastąpi" - zapewniła Theresa May, przedstawiając plan wychodzenia kraju z europejskich struktur. "Nie szukamy innego modelu stowarzyszenia z Unią, nie możemy być w połowie członkiem Wspólnoty, a w drugiej połowie nim nie być" - wyjaśniła, dodając, że Wielka Brytania nie będzie dłużej dopłacać do unijnej kasy.

Podkreśliła, że plan rządu na tzw. "clean Brexit" zakłada przede wszystkim opuszczenie przez Wielką Brytanię wspólnego europejskiego rynku. 

Premier poinformowała też, że w przyszłości kraj będzie "bardziej uczciwy dla wszystkich żyjących i pracujących tu ludzi", ale musi nastąpić kontrola liczby osób chcących przyjeżdżać do UK. Dodała jednocześnie, że "chce zagwarantować prawa obywateli krajów Unii, którzy już tu mieszkają i prawa Brytyjczyków w innych krajach Unii". 

W trwającej prawie 45 minut przemowie zwróciła również uwagę na konieczność utrzymania otwartej granicy z Republiką Irlandii i dbania o udane sąsiedztwo z tym krajem. 

May wielokrotnie przypominała o chęci "pozostania dobrym sąsiadem i przyjacielem Unii", z którą łączą Wielką Brytanię wspólne interesy i tradycje demokratyczne.

Ostateczna umowa dotycząca Brexitu ma być najpierw przegłosowana przez obie izby parlamentu. 

Negocjacje z Unią Europejską mają się rozpocząć w marcu.  

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości