Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The screening of the film "Report from Auschwitz"

The screening of the film "Report from Auschwitz"
Film "Raport z Auschwitz" jest skierowany głównie do zachodnich odbiorców. (Fot. Getty Images)
Poles have been informing the Allies about the situation in German extermination camps in occupied Poland since 1941 - this is one of the theses of the film 'Auschwitz Report', which was organized by the Institute of National Remembrance in Warsaw. Krzysztof Brożek's film presents documents from British archives.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Projekcja filmu, którą IPN zorganizował dla dziennikarzy, wiąże się ze zbliżającą się 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i jest skierowany - jak podkreślił rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski - głównie do zachodnich odbiorców.

"To jest bardzo ważne we współczesnej polityce historycznej" - wskazał rzecznik. Zwrócił uwagę, że obecnie Polacy oraz inne narody Europy i świata są świadkami batalii na polu międzynarodowym w tym obszarze, a Polska i jej XX-wieczne dzieje stały się obiektem ataków, głównie ze strony przedstawicieli władz Rosji.

"Mamy nadzieję, że ten film będzie też odpowiedzią na zarzuty kierowane w naszą stronę" - podkreślił Lewandowski. Wyjaśnił, że film, którego powstanie sfinansował MSZ, przygotowano w języku polskim i angielskim. Instytut Pamięci Narodowej z kolei - jak dodał obecny na spotkaniu wiceprezes IPN Jan Baster - wsparł produkcję od strony merytorycznej, zgodnie z misją Instytutu, który ma obowiązek badać zbrodnie nazistowskie.

Film dokumentalny "Raport z Auschwitz" w reżyserii Krzysztofa Brożka, którego fragment dostępny jest na You Tube, przedstawia starania Polskiego Państwa Podziemnego na rzecz informowania świata o tym, co dzieje się w okupowanej przez Niemców Polsce. Dzięki dotarciu do brytyjskich archiwów film dowodzi, że Polacy informowali regularnie Zachód o tym, co dzieje się w niemieckich nazistowskich obozach zagłady.

"Produkcja prezentuje nieznane dotąd dokumenty świadczące o tym, że Polacy już od 1941 r. do końca wojny informowali wszystkich aliantów o sytuacji w obozach zagłady na terenie okupowanej Polski" - podał IPN. Tematem obrazu jest również "obojętność Zachodu w czasie II wojny światowej na doniesienia Polskiego Państwa Podziemnego o Holokauście". Bohaterami filmu są więźniowie, głównie z pierwszych transportów do Auschwitz: Kazimierz Albin, Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, Karol Tendera, a także Eva Mozes-Kor – ofiara pseudomedycznych eksperymentów nazistowskiego lekarza dr. Josepha Mengele.

"Chciałbym też zwrócić uwagę na jedną osobę, która w tym filmie pokazywana jest tylko parę razy i wypowiada się dość krótko - na panią Harat Rzepecką (Władysława Rzepecka z domu Harat - przyp.red.)" - przekazał konsultant historyczny filmu Zdzisław Jurkowski, który pracuje jako ekspert IPN przy śledztwie dotyczącym zbrodni w Auschwitz; w okresie PRL-u był także działaczem opozycji i obecnie współkieruje Stowarzyszeniem NZS 1980, które zajęło się produkcją filmu.

"Polacy informowali regularnie Zachód o tym, co dzieje się w niemieckich nazistowskich obozach zagłady". (Fot. Getty Images)

"Udało się w ramach śledztwa IPN ją odnaleźć; była oficerem polskiego wywiadu pracującym na kierunku Auschwitz do marca 1943 roku. To ona sporządzała raporty, które były wysyłane do Londynu i złożyła wielogodzinne zeznania, które nagrano pod przysięgą, co jest jednym z elementów poszukiwań tych materiałów; jej ostatniego raportu z marca 1943 roku jednak nie udało się odnaleźć, chociaż wiemy, że dotarł do Londynu razem z oryginalnymi dokumentami z obozu" - dodał.

Pokaz filmu, którego premiera odbyła się w Parlamencie Europejskim 20 listopada 2019 r., IPN zorganizował również z okazji przypadającej 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

Czytaj więcej:

Ocalały z Holokaustu: Nie rozumiem, czemu prezydent RP nie przemawia w Jerozolimie

"The Times": Putin nie ma racji umniejszając wkład Polski

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement