Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Times" opublikował fragment książki o rotmistrzu Pileckim

"The Times" opublikował fragment książki o rotmistrzu Pileckim
Artykuł zatytuowano "Polski bohater, który infiltrował Auschwitz". (Fot. The Times/screenshot)
Brytyjski dziennik 'The Times' opublikował we wczorajszym wydaniu fragmenty biografii rotmistrza Witolda Pileckiego pt. 'Ochotnik' autorstwa brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera. Książka przed tygodniem otrzymała nagrodę Costa Book Awards za rok 2019 w kategorii biografia.
Reklama
Reklama

"Jack Fairweather dowiedział się po raz pierwszy o historii Witolda Pileckiego w 2011 r. od przyjaciela, z którym relacjonował wojny w Iraku i Afganistanie, a następnie zaintrygowany udał się do Auschwitz, aby dowiedzieć się o tajnej komórce w obozie" - pisze "The Times" we wprowadzeniu do zamieszczonego fragmentu książki.

"Na czele komórki stał Witold Pilecki, polski agent konspiracyjny, który pozwolił się aresztować przez SS w celu udokumentowania zbrodni nazistowskich. Niewiele o nim pisano, bo po II wojnie światowej Pilecki walczył przeciw zajęciu Polski przez Sowietów, został schwytany i stracony, a wszystkie jego wojenne akta zniszczono" - dodaje gazeta.

6 stycznia br. książka została wyróżniona nagrodą Costa Book Awards w kategorii biografia, co oznacza, że wciąż ma szansę na zdobycie głównej nagrody - tytułu Costa Book of the Year, czyli wygrania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii.

"Witold Pilecki pozwolił się aresztować przez SS w celu udokumentowania zbrodni nazistowskich". (Fot. Wikipedia)

Pochodzący z Walii 40-letni Fairweather jest pisarzem i dziennikarzem; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "Washington Post" w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, "The Good War" i "The War of Choice", o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

"Natknąłem się na tę historyczną postać i chciałem wiedzieć więcej. Kiedy przybył do obozu w 1940 r., było to brutalne miejsce dla więźniów politycznych, a on był świadkiem kroków podejmowanych przez nazistów zmierzających do ostatecznego rozwiązania. Przemycał wiadomości do Londynu, a w tej książce jest mowa o tym, dlaczego nic nie zrobiliśmy" - opowiadał o swojej książce Fairweather.

Od 1971 r. nagrodami Costa Book Awards wyróżniane są książki napisane w języku angielskim przez pisarzy mieszkających w Wielkiej Brytanii bądź Irlandii.

Czytaj więcej:

Brytyjska premiera książki o Witoldzie Pileckim

Brytyjska premiera książki Rogera Moorhouse'a o kampanii wrześniowej

Costa Book Awards: Książka o Pileckim najlepszą biografią 2019 r.

Będzie film o Pileckim. Zrobi go reżyserka uznana za granicą

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama