Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Times": Brexit może przedłużyć kadencję szefa wywiadu

"The Times": Brexit może przedłużyć kadencję szefa wywiadu
Tradycyjnie kadencja na stanowisku szefa Secret Intelligence Service (potocznie zwanego MI6) trwa pięć lat. (Fot. Getty Images)
Szef brytyjskiego wywiadu MI6 Alex Younger będzie poproszony o pozostanie na stanowisku, mimo przekroczenia wieku emerytalnego. Celem jest zapewnienie stabilności instytucji w chwili spodziewanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - podał dziennik 'The Times'.
Reklama
Reklama

55-letni Younger zajmuje stanowisko szefa służby - zwyczajowo określanego jedynie literą "C" - od 2014 roku. Dołączył do MI6 w 1991 roku po odejściu z armii. Jako oficer operacyjny pracował w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie.

Tradycyjnie kadencja na stanowisku szefa Secret Intelligence Service (potocznie zwanego MI6) trwa pięć lat, ale według informacji dziennika brytyjscy urzędnicy planują zwrócić się do Youngera z prośbą o pozostanie na stanowisku od 12 do 24 miesięcy dłużej. Chcą oni uniknąć zmian personalnych w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa w okresie niepewności towarzyszącej spodziewanemu wychodzeniu z UE.

Ostateczna decyzja należeć będzie do premier Theresy May i ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta.

"Times" zaznaczył, że w efekcie Younger mógłby stać się najdłużej urzędującym szefem MI6 od czasów sir Dicka White'a, który stał na czele wywiadu od 1956 do 1968 roku. Według informacji gazety, jednocześnie trwa przygotowanie następcy na stanowisko szefa służby.

"To może być ktoś z zewnątrz, jak na przykład wysoki rangą dyplomata, ale jest takie poczucie, że dość ciężko nominować kogoś, kto nigdy nie stał na rogu ulicy lub nie musiał się pocić w hotelu czekając na przyjście agenta. W sekretnym świecie służb lista potencjalnych kandydatów na objęcie stanowiska C jest zawsze dość ograniczona" - tłumaczył w rozmowie z dziennikiem były brytyjski urzędnik znający metody działania MI6.

Wcześniej podobną decyzję podjęto w sprawie kierującego służbą kontrwywiadu i bezpieczeństwa wewnętrznego MI5 Andrew Parkera, który zgodził się pozostać na stanowisku aż do 2020 roku, wydłużając swoją kadencję do siedmiu lat.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca, co - w zależności od modelu wyjścia ze Wspólnoty - może mieć znaczące konsekwencje dla współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i związanej z nią zdolnością brytyjskich służb do podejmowania skutecznych działań mających na celu ochronę bezpieczeństwa wewnętrznego i poza granicami kraju.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama