Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Financial Times criticize Trump's idea of buying Greenland

The Financial Times criticize Trump's idea of buying Greenland
Licząca niecałe 60 tys. mieszkańców Grenlandia ma coraz większe znaczenie geopolityczne. (Fot. Getty Images)
Greenlanders should decide the future of Greenland. This autonomous region of Denmark should not become the subject of another transaction by Donald Trump - today the Financial Times draws attention, referring to the offer of the US president rejected by Copenhagen regarding the purchase of the island.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Financial Times" podkreśla w komentarzu redakcyjnym, że kiedy Trump wystąpił z propozycją zakupu Grenlandii przez USA, początkowo przyjęto to jako żart. Ale to, że prezydent odwołał wizytę w Danii, bo duńska premier Mette Frederiksen uznała jego zainteresowanie Grenlandią za "absurdalne" pokazuje, że intencje Trumpa były poważne. Jest to zarazem demonstracją jego słynnej już drażliwości i czysto transakcyjnego podejścia do polityki zagranicznej - twierdzi brytyjski dziennik.

Nieszczęśliwie dla Trumpa już dawno minęły czasy, kiedy wielkie kraje mogły handlować terytoriami i narodami - ocenia "FT" i przypomina, że do ostatniej trwałej ekspansji terytorialnej USA doszło w 1917 roku, gdy kupiono duńskie Indie Zachodnie za 25 milionów dolarów w złocie. Waszyngton chciał ustanowić bazę wojskową na tych karaibskich wyspach, znanych obecnie jako Wyspy Dziewicze (terytorium zależne USA).

Grenlandia ma prawo decydowania o swojej przyszłości - podkreśla "FT", przypominając, że zmiany w jej statusie konstytucyjnym dokonane w 2009 roku przyznały jej prawo do niepodległości, jeśli taki byłby wynik referendum. Dziennik dodaje, że po takim plebiscycie Grenlandia teoretycznie mogłaby wystąpić o zostanie terytorium USA. "Ale jej przyszłości nie powinno się traktować jako szansy dla zademonstrowania przez Trumpa jego sprawności biznesowej i szukania miejsca w podręcznikach historii" - uważa "FT".

Grenlandia skrywa bogate złoża ropy naftowej. (Fot. Getty Images)

Dziennik przyznaje, że powody zainteresowania USA Grenlandią są oczywiste - położenie geograficzne tej wyspy sprawia, że mogłaby ona odgrywać strategiczną rolę w Arktyce, gdzie swą obecność nasilają Chiny i Rosja. "FT" przypomina, że prezydent USA Harry Truman w 1946 roku, kiedy zaczynała się zimna wojna, oferował Danii 100 milionów dolarów za to terytorium. Dziennik wskazuje, że teraz "tej największej na świecie wyspie grozi znalezienie się w centrum nowej walki o władzę". "FT" zwraca uwagę, że Chiny próbowały zaangażować się w finansowanie portów lotniczych na Grenlandii oraz mają plany "Polarnego Jedwabnego Szlaku" prowadzącego przez arktyczne trasy morskie.

Dziennik przypomina, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo zwraca uwagę na bogactwa naturalne w Arktyce. Ponieważ zmiana klimatu powoduje topnienie pokrywy lodowej w tym regionie, Grenlandia mogłaby być idealną bazą dla górnictwa. "FT" zwraca uwagę, że 7,2 miliona dolarów, zapłacone przez USA Rosji za Alaskę w 1876 roku, zwróciło się Amerykanom wielokrotnie dzięki alaskańskim złożom ropy.

"FT" podkreśla, że to Grenlandczycy powinni zadecydować o swej przyszłości; nie powinna to być transakcja biznesowa między Waszyngtonem i Kopenhagą. "Podczas gdy prezydent USA i jego odpowiednicy, tacy jak prezydent Rosji Władimir Putin (...) wydają się tęsknić za powrotem do polityki wielkomocarstwowej, Trumpowi nie powinno się pozwolić na zapoczątkowanie nowej ery merkantylizmu" - konkluduje dziennik.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement