Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The EU proposal may be a disaster for Scandinavian football

The EU proposal may be a disaster for Scandinavian football
Z 16 zespołów szwedzkiej najwyższej ligi dziesięć ma sztuczną murawę. W Norwegii jest to jedenaście klubów... (Fot. Getty Images)
The European Union's proposal to remove artificial grass from all football pitches covered with microplastic material until 2022 may end with a disaster for Scandinavian football - warn the football federations of the Nordic countries.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Norwegia ma 1700 takich boisk, Szwecja 1300, Finlandia 400, a Islandia kilkadziesiąt. 90 procent z nich zawiera granulat ze startych opon samochodowych z dodatkiem plastiku. Zdaniem UE materiał ten jest niebezpieczne dla środowiska i zdrowia.

Norwegia i Islandia nie należą do UE, lecz są członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego EOG i będą musiały przyjąć ewentualną dyrektywę dotyczącą sztucznej trawy.

"Takie boiska w naszym klimacie pozwalają uprawiać piłkę nożną przez cały rok. Po ich likwidacji powrócimy do czasów sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy mogliśmy uprawiać tę dyscyplinę tylko przez kilka miesięcy rocznie" - wyjaśniła Cristel Brorsson ze Szwedzkiej Federacji Piłkarskiej (SvFF).

Podkreśliła, że konsekwencje likwidacji takich boisk będą najpoważniejsze dla młodzieży: "W południowej Szwecji, gdzie klimat jest łagodniejszy, boiska trawiaste mogą istnieć, lecz na północy kraju, gdzie przez większość miesięcy w roku mamy klimat zimowy, uprawianie tego sportu nie będzie możliwe".

Z 16 zespołów szwedzkiej najwyższej ligi dziesięć ma sztuczną murawę. W Norwegii jest to jedenaście klubów. Podobnie jest w Finlandii, a na Islandii w lidze liczącej 12 klubów wszystkie mają sztuczne.

Dyrektor norweskiego Tromsoe IL Kristian Hoeydal wyjaśnił, że miasto klubu położone jest za kręgiem polarnym aż 1200 kilometrów od Oslo, a "tylko" 900 od Spitsbergenu i dlatego propozycję UE nazwał żartem primaaprilisowym.

"Jeżeli do tego dojdzie, przestaniemy grać w piłkę i będziemy zmuszeni zająć się innym sportem. Najlepiej zimowym, bo tylko takie możliwości nam pozostaną" - przyznał.

Svein Graff z Norweskiej Federacji Piłkarskiej (NFF) stwierdził, że "propozycja UE jest tak nierealna dla Skandynawii, iż może spowodować katastrofę nie tylko sportową, ale też i finansową, ponieważ wymiana materiału na nowy i utylizacja starego przy takiej liczbie boisk będzie wyjątkowo kosztowna".

Fińska federacja (SPL) obliczyła już koszty zerwania i utylizacji muraw ze sztucznej trawy na 80 milionów euro, lecz koszty położenia nowych są jeszcze nieznane.

"Dlatego proponujemy wprowadzanie zakazu stopniowo etapami, zwłaszcza że firmy w kilku krajach świata pracują już nad substytutem" - powiedział Tero Auvinen z SPL.

Jedną z nich jest fiński Unisport, który po wielu latach badań opracował murawę z łodyg trzciny cukrowej i już wybudował pierwsze takie boisko w Helsinkach, które jesienią zatwierdzone zostało przez FIFA do gry w piłkę nożną na każdym poziomie.

"Jest to materiał przyjazny naturze i całkowicie biodegradowalny, lecz aby wyprodukować i wymienić wszystkie murawy w Skandynawii, potrzeba będzie jednak znacznie więcej czasu niż do roku 2022" - podsumował dyrektor Pekka Elo.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement