Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Avenue of Tennis Stars will be built in Krakow

The Avenue of Tennis Stars will be built in Krakow
W krakowskiej Alei Gwiazd Tenisa znajdą się odciski dłoni Agnieszki Radwańskiej. (Fot. Getty Images)
Arrays with handprints of Agnieszka Radwanska, Wojciech Fibak, Magdalena Grzybowska and Mariusz Fyrstenberg will be on the Avenue of Stars of Tenis, which will open in Krakow on April 14. Posthumously, Jadwiga Jędrzejowska and Ignacy Tłoczyński will be honored.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Jestem zaskoczona i bardzo zadowolona, że dołączyłam do tak fantastycznych tenisistów. Uważam, że to osoby o trochę większych dokonaniach niż moje, ale cieszę się, że jestem w tym gronie. Będę bardzo szczęśliwa, gdy już zobaczę w rodzinnym mieście swoją odciśniętą dłoń obok znakomitych koleżanek i kolegów. Jest to bardzo fajny pomysł, który - mam nadzieję - jeszcze później się rozwinie i ta aleja będzie w przyszłości bardzo długa" - zaznaczyła na konferencji prasowej w Warszawie Grzybowska, niegdyś 30. zawodniczka rankingu WTA oraz triumfatorka juniorskiego Australian Open w 1996 roku.

To pierwszy taki projekt w Polsce poświęcony tenisowi. Celem jest popularyzacja tego sportu i przybliżenie najbardziej zasłużonych zawodników.

"Chodzę na grób Jadwigi Jędrzejowskiej, bo znajduje się blisko miejsca spoczynku mojego ojca i jest on kompletnie zapomniany. A takim postaciom należy się pamięć i docenienie. Warto też przypomnieć o postawie Jędrzejowskiej podczas okupacji" - podkreślił udzielający się przy Alei Gwiazd Tenisa Robert Radwański, ojciec i były trener Agnieszki.

Zaznaczył, że jednym z kryteriów włączenia kogoś do grona wyróżnionych było to, iż nie może być już czynnym zawodnikiem. "Bo wtedy należałoby także wspomnieć np. o Jerzym Janowiczu" - dodał.

Z uwagi na ten warunek wyróżniony został Fyrstenberg, jeden z czołowych w przeszłości deblistów świata, ale poczekać musi jego wieloletni partner z kortu Marcin Matkowski, który jeszcze nie ogłosił rozbratu z tenisem.

"To wielkie wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale również dla mojej rodziny. Mieli takie aleje już wcześniej u nas piłkarze i siatkarze, a brakowało takiej inicjatywy w tenisie. Oczywiście mam w domu puchary, które stoją i zbierają kurz, ale to jest jednak coś wyjątkowego. Fajnie jest zostać uznanym za dobrego w tym, co się robiło przez wiele lat. Jak jest się młodym, to się o tym nie myśli, ale gdy się człowiek starzeje i widzi, jak jest ciężko, żeby cokolwiek osiągnąć, to ma to znaczenie" - stwierdził Fyrstenberg, zwycięzca 18 turniejów ATP w grze podwójnej i finalista US Open w tej konkurencji z 2011 roku.

Wczoraj w stolicy pobrano od niego i Grzybowskiej odciski dłoni do form, z których będą wykonane pamiątkowe tablice z brązu. Wcześniej to samo zrobiono w przypadku Radwańskiej i Fibaka, których zabrakło na konferencji.

Aleja powstanie przy bulwarach w Krakowie, w pobliżu klubu Nadwiślan. Trenowały w nim m.in. siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie, ich ojciec Robert oraz Grzybowska. Barwy AZS Kraków reprezentowała zaś Jędrzejowska, finalistka Wimbledonu 1937, US Open 1937 i French Open 1939.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement