Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Telegraph": Zamachowiec z Nowej Zelandii odwiedził m.in. UK i Polskę

"Telegraph": Zamachowiec z Nowej Zelandii odwiedził m.in. UK i Polskę
Mieszkańcy Christchurch wciąż nie mogą otrząsnąć się po tragedii. (Fot. Getty Images)
Brytyjski dziennik 'Telegraph' poinformował, że służby sprawdzają, dokąd podróżował 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant, który w piątek zabił 50 ludzi w dwóch meczetach w nowozelandzkim Christchurch. Według gazety, odwiedził on m.in. Wielką Brytanię oraz Polskę.
Reklama

Wysokie rangą źródło w brytyjskim rządzie potwierdziło w rozmowie z gazetą, że mężczyzna nie był wcześniej obserwowany przez służby. Ustalono, że przebywał w Wielkiej Brytanii przez "kilka tygodni" w połowie 2017 roku.

Według informacji brytyjskiego dziennika, Tarrant odwiedził także m.in. Polskę, Turcję, Serbię, Bośnię i Czarnogórę, Chorwację, Francję, Portugalię, Hiszpanię, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Islandię i Argentynę.

Dziennik zaznaczył, że "służby bezpieczeństwa na całym świecie próbują stworzyć szczegółowy obraz podróży Tarranta do pól bitewnych i miast związanych z wojnami między chrześcijanami i muzułmanami na przestrzeni ostatnich kilkuset lat".

Brytyjskie służby nie natrafiły na razie na jakiekolwiek powiązania Australijczyka z grupami lub pojedynczymi osobami na terenie Wielkiej Brytanii.

Jak ustalono, finansował swoje wyjazdy zagraniczne ze środków, które odziedziczył po śmierci ojca w 2010 roku oraz z tego, co zarobił na inwestycjach w kryptowaluty.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził jeszcze w piątek, że polskie służby "badają" wątek Tarranta. Według RMF FM, chodzi o sprawdzenie, czy zamachowiec miał kontakty z obywatelami polskimi i potwierdzenie, czy kiedykolwiek był w Polsce.

Opublikowany przez Tarranta tuż przed piątkowymi zamachami w Christchurch manifest zawiera wzmianki o Polsce, a na magazynkach broni, z której strzelał, umieszczono m.in. datę bitwy pod Wiedniem 1683 r. i nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, hetmana, który brał udział w tej bitwie.

74-stronicowy antyimigrancki manifest pokazuje, że Australijczyk jest rasistą, wyznającym teorię o wyższości białej rasy i ma wyraźnie antymuzułmańskie poglądy.

 

  Komentarze


  • Gosia
   18 marca, 18:07

   Tylko patrzec i w Londynie bedzie podobnie!!!

  • XXX
   18 marca, 18:31

   Wyzszosc bialej rasy? Nie. Wyzszosc dzisiejszej cywilizacji zbudowanej w Europie, zwlaszcza zachodniej, nad ta dzisiejsza z Afryki czy Bliskiego Wschodu? Zdecydowanie tak!

  • Dude
   19 marca, 06:48

   To żaden honor mordowac bezbronnych. Ten kolo to debil

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama