Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

TSUE: Polska złamała prawo UE, odmawiając relokacji uchodźców

TSUE: Polska złamała prawo UE, odmawiając relokacji uchodźców
Państwa UE do 26 września 2017 r. miały rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. (Fot. Getty Images)
Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE, odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji - taką opinię wydał dzisiaj rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
Reklama
Reklama

"Odmawiając zastosowania tymczasowego i ograniczonego w czasie mechanizmu obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, Polska, Węgry i Republika Czeska uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy prawa Unii" - oświadczyła rzecznik generalna TSUE, Eleanor Sharpston.

Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 r., państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 r.) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób.

W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tys.), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które tylko symbolicznie wzięły udział w relokacji.

Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że ich decyzje o odmowie przyjęcia uchodźców w ramach relokacji miały podstawy w prawie UE. Odmiennego zdania była KE wskazując, że kraje te nie tylko złamały unijne prawo, ale też zasadę solidarności, na której opiera się UE.

Czytaj więcej:

Francja chce uregulować problem nielegalnej migracji na Morzu Śródziemnym

ONZ: Zagrożenie dla życia nie powstrzymuje Afrykanów przed migracją

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama