Szymon Kolecki become Olympic champion from Beijing

Szymon Kołecki został mistrzem olimpijskim. (Fot. Getty Images)
The International Weightlifting Federation (IWF) officially admitted Simon Kołeckiemu Olympic gold medal in the 94 kg category at the Olympics in Beijing in 2008. Marcin Dolega receive bronze in the category.

Od kilku miesięcy wiadomo, że na dopingu był ówczesny zwycięzca w kat. 94 kg Kazach Ilia Iljin. Wicemistrzem olimpijskim został Gruzin Arsen Kasabijew, który obecnie reprezentuje barwy Polski. W Pekinie zajął czwarte miejsce, ale awansował o dwa po dyskwalifikacji Iljina oraz brązowego medalisty Chadżimurata Akkajewa z Rosji.

"Szymon Kołecki otrzyma złoty medal olimpijski igrzysk w Pekinie (2008) w kat. 94 kg. Startujący wówczas w barwach Gruzji Arsen Kasabijew został wicemistrzem olimpijskim w tej wadze. IWF dokonała weryfikacji oficjalnych wyników pekińskich igrzysk na swojej stronie internetowej" - napisano na oficjalnej stronie Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów (PZPC).

Kołecki jest piątym Polakiem, który zdobył olimpijskie złoto w tej dyscyplinie. Dokonali tego również Ireneusz Paliński, Waldemar Baszanowski, Zygmunt Smalcerz i Adrian Zieliński.

Medal - tyle że brązowy - przyznany został także Marcinowi Dołędze, który zajął czwarte miejsce w kategorii 105 kg. O awansie na podium zdecydowała dyskwalifikacja trzeciego Rosjanina Dimitrija Łapikowa.

"Dodajmy, że za igrzyska olimpijskie w Londynie (2012) na brązowy medal - już zupełnie oficjalnie - czeka w kat. 94 kg Tomasz Zieliński. Kiedy i gdzie wymienieni zostaną uhonorowani olimpijskimi medalami - trudno dziś powiedzieć" - napisał PZPC.