Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szwecja: Muzułmanie w Vaexjoe będą mogli wzywać do modłów z meczetu

Szwecja: Muzułmanie w Vaexjoe będą mogli wzywać do modłów z meczetu
Muzułmański meczet w Vaexjoe. (Fot. Wikipedia)
Związek Muzułmanów w mieście Vaexjoe w Smalandii na południu Szwecji, raz w tygodniu będzie mógł wzywać do modłów z meczetu - poinformowała szwedzka policja. Sprawa budziła wcześniej kontrowersje.
Reklama

Zezwolenie dotyczy umieszczenia na budynku meczetu głośników, z których w każdy piątek o godz. 13:00 rozbrzmiewać będzie wezwanie muezzina do modłów, tzw. adhan. Według określonych przez policję wytycznych, poziom natężenia dźwięku nie powinien przekraczać 45 decybeli w pomieszczeniach mieszkalnych oraz 110 decybeli na zewnątrz budynków.

Szwedzka policja zastrzega w komunikacie, że wydając pozytywną decyzję, wzięła pod uwagę jedynie przepisy dotyczące porządku publicznego oraz prawo lokalne. "Inne poglądy na tę sprawę, w tym treść wygłaszanych komunikatów, nie zostały uwzględnione, gdyż policja przestrzega zasady neutralności. Przedmiotem naszego postępowania było jedynie rozpowszechnianie jako takie, czyli wezwanie modlitewne za pomocą głośników" - wyjaśnia policja w Vaexjoe.

Sprawa wezwań do modlitwy z meczetu w tym mieście wywołała debatę wśród lokalnych polityków. Anna Tenje z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej apelowała do muzułmanów o wycofanie wniosku o zezwolenie z uwagi na powodowanie "polaryzacji społeczeństwa". Liderka Chrześcijańskich Demokratów Ebba Busch Thor nakazała lokalnym strukturom swojej partii wyrażenie sprzeciwu. Muzułmanie otrzymali wsparcie m.in. od organizacji praw człowieka Amnesty International, a także biskupa luterańskiego Kościoła Szwecji Fredrika Modeusa, który napisał, że "każdy ma prawo do praktykowania swojej religii".

Meczet w Vaexjoe będzie trzecim w Szwecji, który otrzymał zgodę na modlitewne nawoływanie. Wcześniej takie pozwolenia otrzymali muzułmanie w Fittja pod Sztokholmem oraz w Karlskronie na południu Szwecji.

 

  Komentarze


  • Trust trust
   9 maja, 07:19

   Lwow na Ukrainie bedzie Nasz bedzie Polski .

  • Leon zawodowiec
   9 maja, 08:44

   Nie rozumiem tylko po co ich wzywać skoro są tacy pobozni a za apostate mają jeden wyrok ks

  • I Wilno tez.....
   9 maja, 09:40

   I Wilno tez....

  • Peja
   9 maja, 11:54

   Szwecja gdyby zakazała to by "głowy poleciały" :))Narazie ze stołków.Za kilka lat juz z karków.

  • Beholder
   9 maja, 13:23

   Superprędkość Szwecji-przoduje w EU.Czekamy na kolejne wieści

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama