Menu

Szwecja: Bezrobocie najwyższe od lat

Szwecja: Bezrobocie najwyższe od lat
Władze w Sztokholmie zapewniają, że "są przygotowane na spowolnienie gospodarcze". (Fot. Getty Images)
Bezrobocie w Szwecji wyniosło w sierpniu 7,1 proc., wobec 6,1 proc. przed rokiem - poinformował Szwedzki Urząd Statystyczny. To najwyższy poziom bezrobocia od czterech lat, który - według ekspertów - wskazuje na pogorszenie koniunktury.
Reklama

"To zimny prysznic dla ministra finansów oraz prezesa banku centralnego. Ani rząd ani prognozy nie wskazywały na tak duży wzrost bezrobocia" - twierdzi Viktor Munkhammar, ekspert dziennika gospodarczego "Dagens Industri".

Według niego niepokojące były już dane za lipiec, gdy stopa bezrobocia osiągnęła 6,9 proc.

Po ogłoszeniu słabych danych na rynku pracy za sierpień, który z racji prac sezonowych powinien być bardziej optymistyczny, doszło do osłabienia wartości korony szwedzkiej.

Szwedzka minister finansów Magdalena Andersson zwołała konferencję prasową, podczas której przekonywała, że "Szwecja jest dobrze przygotowana na nadchodzące spowolnienie gospodarcze". Zadeklarowała, że rząd przeznaczy 1,3 mld koron (121,5 mln euro) na działania mające poprawić sytuację na rynku pracy.

W Szwecji brakuje chętnych do wykonywania prostych prac. (Fot. Getty Images)

W budżecie na 2020 rok zarezerwowano 427 mln koron (39,9 mln euro) na utworzenie dotowanych przez państwo 2,2 tys. miejsc pracy oraz 281 mln koron (26 mln euro) na szkolenie zawodowe bezrobotnych. W planach jest także wydanie 48 mln koron (4,5 mln euro) na stworzenie specjalnych etatów dla uchodźców. Kwota 193 mln koron (18 mln euro) w wyniku przetargów ma trafić do prywatnych firm pośredniczących w znalezieniu pracy.

Szwecja jest w trakcie budzącej kontrowersje reformy państwowych urzędów pracy, których znaczna część została w tym roku zlikwidowana. Sprawujący władzę od 2014 roku socjaldemokratyczny rząd chciał, aby bezrobocie w Szwecji było najniższe w UE do 2020 roku. Z tej obietnicy z czasem jednak politycy wycofali się.

W Szwecji, mimo rosnącego bezrobocia, wciąż brakuje rąk do pracy w służbie zdrowia czy opiece nad osobami starszymi. Za to najwyższe bezrobocie jest w prostych zawodach, nie wymagających znajomości języka. Obecnie na szwedzkim rynku takich miejsc pracy jest jedynie 4,7 proc.

  Komentarze
  • R
   18 września, 16:31

   Co tam bezrobocie, ważne jakie bogactwo kulturowe.

  • Raze
   18 września, 18:43

   Byłbym zdziwiony, gdyby w komunistycznej Szwecji nie było bezrobocia. Myśleli, że bidulki egzotyczne rzucą się do pracy? Cała Skandynawia to przytułek dla nierobów. Ale dlaczego nie brać skoro dają?

  • Multi-kulti
   18 września, 18:46

   Jak w nazwie chcieli to mają bandę nierobów i niech wyduszą ile się da z socjalu bo wcale mi tej Szwecji nie szkoda.

  • Janosik
   19 września, 19:16

   Więcej multikulti barany szwedzkie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama