Menu

Szkockie związki zawodowe: Prawa imigrantów muszą być lepiej chronione

Szkockie związki zawodowe: Prawa imigrantów muszą być lepiej chronione
Szkoci są przychylni Unii i imigrantom z krajów Wspólnoty. (Fot. Getty Images)
Szkockie związki zawodowe wzywają do poprawy warunków życia migrantów w regionie. Związkowcy apelują o wyższe zarobki w sektorach zależnych od pracy obywateli krajów unijnych, takich jak opieka, hotelarstwo, gastronomia i rolnictwo.
Reklama

O poprawę warunków życia pracowników spoza UK w Szkocji, zwłaszcza w świetle zbliżającego się Brexitu, zaapelował sekretarz generalny Scottish Trades Union Congress (STUC), Grahame Smith.

"Pierwszym krokiem dla pracodawców w Szkocji byłoby uznanie związków zawodowych i współpraca z nami, aby miejsce pracy było naprawdę przyjaznym i pozytywnym środowiskiem dla wszystkich" - przekazał Grahame Smith. Podkreślił, że związki zawodowe starają się, aby oferować imigrantom bezpłatne kursy językowe. 

Szkoci wielokrotnie deklarowali gościnność wobec imigrantów z Unii w ich kraju. (Fot. Getty Images)

"W miarę jak rynek pracy zacieśnia się, a Brexit wciąż jest tematem numer jeden w brytyjskich mediach, płace muszą być wyższe w opiece, hotelarstwie i rolnictwie. Przyniesie to korzyści zarówno krajowym pracownikom, jak i imigrantom" - oznajmił Smith.

"STUC wysłuchało relacji wielu pracujących imigrantów. Okazało się, że chociaż istnieje zgoda co do potrzeby przyciągnięcia migrantów do Szkocji, pracodawcy muszą bardziej zadbać o imigrantów, którzy często stają w obliczu wrogości i niepewności związanej z Brexitem" – zaznaczył Grahame Smith.

Wśród osób, z którym rozmawiali związkowcy była Greczynka, która pracuje w Szkocji od 2017 roku. "Myślę, że czasami ludzie są trochę agresywni, ponieważ jestem cudzoziemką. Powiedzieli mi, że nie lubią Polaków. Pytają, skąd jestem i jak długo tu jestem, a także czy ubiegam się o zasiłki. Zawsze w protekcjonalnym tonie" – przekazała grecka imigrantka.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon napisała w zeszłym tygodniu list otwarty do obywateli UE w Szkocji, podkreślając, że są mile widziani i odgrywają kluczową rolę w gospodarce Szkocji.

 

  Komentarze


  • Marian Wąsowski
   16 kwietnia, 10:48

   Bycie na benefitach to jakby siedzieć na kupie gnoju i wmawiać sobie ze ładnie pachnie

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama