Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szkocki najlepszym regionalnym akcentem w UK

Szkocki najlepszym regionalnym akcentem w UK
Szkocki akcent najbardziej podoba się Brytyjczykom. (Fot. Getty Images)
Posługują się nim takie gwiazdy jak Sean Connery, Ewan McGregor, James McAvoy, Billy Connolly czy prezenterka ITV Lorraine Kelly - szkocki akcent jest najbardziej popularny i w tym roku uznany za najlepszy spośród wszystkich w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Charakterystyczny sposób mówienia Szkotów został w tym roku uznany za najlepszy w Wielkiej Brytanii. Plebiscyt przeprowadzono w całym kraju. Respondentów sondażu zapytano, który z akcentów w UK uważają za najbardziej atrakcyjny – wygrał szkocki.

Tuż za szkockim w Zjednoczonym Królestwie podoba się język wyższej klasy brytyjskiej tzw. "The Queen's English”.

Psycholog biznesowy Kim Stephenson z TamingThePound.com wyjaśniła, że akcenty są ściśle powiązane ze statusem danej osoby, a wymowa świadczy o kompetencji lub jej braku.

Wielu szkockich językoznawców bije na alarm, gdyż ich zdaniem szkocki akcent umiera z powodu dominacji w mediach amerykańskiego i angielskiego sposobu mówienia.

Michael Hance ze Szkockiego Centrum Językowego winą za taki stan rzeczy obarcza przede wszystkim BBC. Nadawca nawet w regionalnych stacjach szkockich używa angielskiego i tzw. "The Queen's English”. Hence uważa za niedorzeczne wysyłanie przez BBC szkockich prezenterów na lekcje wymowy, aby "zgubili” szkocki akcent.

Sprawę dokładnie zbadali również naukowcy z Uniwersytetu Queen Margaret w Edynburgu i z Uniwersytetu w Glasgow. Eksperci monitorowali młodych Szkotów, którzy wymawiają głoskę R z mniejszym natężeniem, przez co jest mniej słyszalna.

Szkocki akcent od lat wygrywa rankingi najbardziej seksownych (w zeszłym roku tak orzekli Amerykanie) i przyjaznych w Wielkiej Brytanii.

W tegorocznym plebiscycie zajął drugie miejsce, dając się wyprzedzić tylko akcentowi mieszkańców Irlandii Północnej.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama