Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szkocja zarzuca May niekompetencje w sprawie Brexitu

Szkocja zarzuca May niekompetencje w sprawie Brexitu
Większość Szkotów (62%) głosowało przeciwko Brexitowi. (Fot. Getty Images)
Premier Szkocji Nicola Sturgeon oskarżyła premier Theresę May o 'zaniedbanie obowiązków' poprzez nieujawnienie pełnego wpływu ekonomicznego Brexitu. Szefowa szkockiego rządu pozwoliła sobię na tę krytykę, ponieważ jej gabinet przygotowuje się do opublikowania własnej analizy opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.
Reklama

Nicola Sturgeon podkreśliła, że badania szkockiego rządu szczegółowo wskazują, iż pozostanie we wspólnym rynku unijnym i unii celnej byłoby najmniej szkodliwą opcją dla brytyjskiej gospodarki. Premier Szkocji określiła jako "haniebną" niechęć ministrów z Downing Street 10 do szczegółowego przeanalizowania tego, jaki wpływ na ekonomię kraju wywrze Brexit.

Dokument zbiega się w czasie z kampanią prowadzoną przez brytyjskie partie opozycyjne przeciwko tzw. twardemu Brexitowi – podaje telewizja ITV.

Szkocka premier oświadczyła, że koszt opuszczenia UE przez UK bez pozostania we wspólnym rynku kosztować będzie Wielką Brytanię 30 mld rocznie, a sama Szkocja straci na tym 12,7 mld – podaje BBC.

"Po ponad 18 miesiącach od głosowania w sprawie Brexitu, trudno uwierzyć, że rząd brytyjski nie tylko wciąż nie jest w stanie powiedzieć, jakiego rodzaju relacji z UE chce, ale także nie udało mu się uzyskać żadnej sensownej oceny ekonomicznej różnych możliwości" – cytuje Sturgeon "Herald Scotland”.

Analiza szkockiego rządu, opublikowana wczoraj w Edynburgu, dotyczy wpływu Brexitu na PKB, handel i imigrację. 

W 2014 roku Szkoci wypowiedzieli się w referendum przeciwko opuszczeniu Zjednoczonego Królestwa stosunkiem głosów 55 proc. do 45 proc. W plebiscycie dotyczącym Brexitu  62 proc. wyborców było za pozostaniem we Wspólnocie. W Szkocji mieszka ok. 5,3 mln ludzi.

Dokument przygotowany przez szkocki rząd na temat wpływu Brexitu na brytyjską gospodarkę można przeczytać tutaj.

 

  Komentarze


  • Kot
   16 stycznia, 10:17

   I ma racje ta Szkocja

  • Bryndal
   16 stycznia, 11:04

   Ale przecież Brytyjczycy zagłosowali i to 51% że skaczemy w przepaść więc pozostałe 49% też musi...

  • Ko
   16 stycznia, 12:03

   May jusz jest na wylocie. jezeli Unia tak mówi to będzie gorzej niż May mówi ,a po za tym czemu boj się pokazać sprawozdanie ekonomicznego ,coś tu śmierdzi

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama