Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szkocja przeprosi homoseksualistów za karanie ich w przeszłości

Szkocja przeprosi homoseksualistów za karanie ich w przeszłości
Premier Szkocji już w ubiegłym roku przeprosiła za przeszłość swojego kraju. (Fot. Getty Images)
Szkocja oficjalnie przeprosi gejów i biseksualistów za karanie ich w przeszłości za homoseksualizm. Parlament przyjął ustawę o historycznych przestępstwach seksualnych (The Historical Sexual Offences Pardons and Disregards Bill).
Reklama

Nowe prawo przewiduje także wymazanie wyroków za homoseksualizm.

W Szkocji aktywność płciowa między mężczyznami była zakazana jeszcze do 1980 roku. Podobnego przepisu nigdy nie stworzono wobec kobiet. W 1967 roku parlament Wielkiej Brytanii przyjął ustawę o przestępstwach seksualnych depenalizującą stosunki homoseksualne pomiędzy mężczyznami w wieku powyżej 21 lat. Przepis obowiązywał jedynie na terytorium Anglii i Walii. Nie obejmował on brytyjskiej marynarki handlowej i sił zbrojnych oraz Szkocji i Irlandii Północnej.

Ustawa obowiązywała w niezmienionej formie do 1994 roku, gdy wiek przyzwolenia obniżony został do 18 lat przez Criminal Justice and Public Order Act 1994.

W Szkocji do 1981 roku wiek przyzwolenia wynosił 21 lat. W 2001 obniżono go do 16.

Ustawę przedstawił parlamentowi minister sprawiedliwości Michael Matheson.

“To ważna chwila, w której podnosimy historyczne błędy, gdy prawo przewidywało karanie ludzi tylko za ich orientację seksualną. Sama ustawa nie naprawi ogromnej niesprawiedliwości wyrządzonej przez system, niesprawiedliwości, która podżegiwała do homofobii i nienawiści. Jednocześnie piętnowała ona akt między wyrażającymi nań zgodę mężczyznami i powstrzymywała ludzi przed byciem sobą w otoczeniu rodzin, przyjaciół, sąsiadów i kolegów” - zaznaczył.

W ubiegłym roku premier Szkocji Nicola Sturgeon przeprosiła skazanych za homoseksualizm.

“Szkocja przeszła w ostatnich latach długą drogę w związku z równością społeczności LGBTI. Trudno uwierzyć, że jeszcze tak niedawno – w roku 1980 – aktywność seksualna między mężczyznami była w tym kraju traktowana jak przestępstwo” - podkreśliła.

Szkocja przygotowała w tym roku wiele kampanii reklamowych dla par jednopłciowych, które mają zachęcić je do przeprowadzki na północ UK. (Fot. Thinkstock)

 

  Komentarze


  • Sam
   12 czerwca, 12:49

   Żeby przeprosiny były szczere to Szkocki rząd powinien się samoubiczować.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama