Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkocja oddala się od najniższego poziomu restrykcji. Winny szczep Delta

Szkocja oddala się od najniższego poziomu restrykcji. Winny szczep Delta
Szkocja może znieść wszystkie restrykcje dopiero za 8-10 tygodni. (Fot. Getty Images)
Szkocja może nie przejść do najniższego poziomu lockdownu aż do września - ostrzegł naczelny lekarz tego kraju. Opóźnienie znoszenia restrykcji ma związek z faktem, że w kraju rośnie liczba zakażeń szczepem Delta koronawirusa. Tymczasem premier Nicola Sturgeon poinformowała wczoraj, że złagodzenie ograniczeń koronawirusowych w Szkocji prawdopodobnie zostanie opóźnione o trzy tygodnie do 19 lipca.
Reklama
Reklama

Cały kraj miał od 28 czerwca przejść na zerowy poziom restrykcji w pięciostopniowej skali (0-4), ale Sturgeon stwierdziła, że prawdopodobnie zostanie to opóźnione o trzy tygodnie, aby więcej osób mogło się zaszczepić przeciw koronawirusowi. Jak wskazała, liczba nowych zakażeń w Szkocji jest pięciokrotnie wyższa niż na początku maja.

"Musimy zapewnić sobie wystarczająco dużo czasu na szczepienia, aby wyprzedzić wirusa i pozostać przed nim, i to jest obecnie powód do ostrożności. To da nam najlepszą szansę, by później, w lipcu, wrócić na właściwe tory i przywrócić znacznie większą normalność, której wszyscy pragniemy" - zaznaczyła.

Jak wyjaśniła, formalna decyzja nie zostanie podjęta do przyszłego tygodnia, ale "rozsądnie jest przyjąć, że uważam za mało prawdopodobne, by jakakolwiek część kraju została przesunięta w dół o jeden poziom". To oznacza, że większość obszaru Szkocji pozostanie na poziomie pierwszym lub drugim, natomiast na szkockich wyspach już wcześniej restrykcje obniżono do poziomu zerowego.

Naczelny lekarz Szkocji Jason Leitch ocenił ponadto, że wzrost zakażeń mutacją Delta "może doprowadzić do opóźnień (w znoszeniu restrykcji - przyp.red.) sięgających od 8-10 tygodni". Wytłumaczył, że kluczowe są dane dotyczące ochrony po zaszczepieniu jedną dawką. W przypadku szczepu Delta, poziom ochrony po pierwszej dawce szacuje się na 30 procent. W przypadku innych mutacji, jedna dawka szczepienia chroni już na poziomie 80 procent.

Naczelny lekarz kraju nazwał dane te "okropnymi" i wskazał, że nie ma innego wyjścia niż poczekać, aż wszystkie zagrożone grupy otrzymają dwie dawki szczepień, co może potrwać do 6 września.

Czytaj więcej:

Szkocja spowalnia tempo znoszenia restrykcji koronawirusowych

Brytyjski rząd "otwarty" na przedłużenie programu urlopowania pracowników

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama