Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szkocja coraz bliżej Krakowa. Miasto promuje swoją szkocką kratę

Szkocja coraz bliżej Krakowa. Miasto promuje swoją szkocką kratę
Nowe szaty krakowskich tramwajów. (Fot. MPK Krakow)
Szkocja jest bliżej Krakowa niż kiedykolwiek. Miasto od jesieni ma własny wzór szkockiej kraty, a od początku 2018 r. na ulicach można zobaczyć tramwaj z jej wzorem. Wagony nie są przypisane do konkretnych linii, dlatego oryginalny pojazd będzie kursował na różnych trasach.
Reklama

Najczęściej tartanowym tramwajem pojadą pasażerowie linii 1, 2, 3, 5, 6, 14, 19 i 20. "Mamy nadzieję, że do końca 2018 r., do kiedy przewidziane jest kursowanie tramwaju, każdy z mieszkańców będzie miał okazję, by odbyć nim przejażdżkę, a barwny wagon uatrakcyjni panoramę naszego miasta” – poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.

Wzór krakowskiej szkockiej kraty stolica Małopolski otrzymała od partnerskiego miasta – Edynburga. Ale sam wzór w drodze konkursu wybrali krakowianie. W internetowym głosowaniu wzięło udział 3 406 mieszkańców. Najwięcej głosów zdobył projekt autorstwa Alexa Imrie przywołujący równocześnie miasto i ducha Krakowa oraz trwałą przyjaźń z Edynburgiem i Szkocją.

Włodarze miasta zastanawiali się, jak w przyszłości promować krakowską szkocką kratę. Postanowiono zorganizować kolejny konkurs – na wykorzystanie wzoru tartanu. Laureatem został były szkocki policjant i detektyw, a obecnie mieszkaniec Krakowa - David McGirr.

McGirr zapytany "dlaczego właśnie tramwaj", odpowiedział, że zarówno tartan, jak i tramwaj są "środkami komunikacji". Tartan - wyjaśniał autor projektu - jest znakiem, który informuje o przynależności do klanu, rodziny, miejsca lub organizacji. Krakowska szkocka krata komunikuje o przyjaźni między Krakowem i Edynburgiem, a tramwaj jest jednym z najważniejszych elementów systemu komunikacji miejskiej.

Poprzez wyszukanie umieszczonego na tramwaju #szkockakratadlakrakowa będzie można poznać historię powstania krakowskiego tartanu, a także dowiedzieć się, że każdy z nas może wykorzystać wzór kraty w celach niekomercyjnych, a w szczególności jako wzór strojów, ich elementów, materiałów promujących Kraków czy motywów dekoracyjnych tworzonych przez instytucje i osoby prywatne.

 

  Komentarze


  • THC
   11 stycznia, 11:21

   Ale jaja tramwaj w krate! Pewnie jedzie z lotniska i wiezie Sebixa i dzesuke z torba w krate. Hahahaha

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama