Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkocja: Wprowadzenie minimalnych cen na alkohol zmniejszyło liczbę zgonów

Szkocja: Wprowadzenie minimalnych cen na alkohol zmniejszyło liczbę zgonów
W maju 2018 roku szkocki rząd wprowadził przepisy ustanawiające minimalną cenę 50p za jednostkę alkoholu. (Fot. Getty Images)
Pionierska strategia Szkocji polegająca na wprowadzeniu minimalnych cen na alkohol przyczyniła się do 13-procentowego spadku liczby zgonów wynikających z nadużywania alkoholu i zredukowała liczbę hospitalizacji - informuje 'The Guardian' w oparciu o najnowsze statystyki.
Reklama
Reklama

Badania miały charakter obserwacyjny, więc nie mogą stanowić jednoznacznego dowodu na to, że znaczny spadek liczby zgonów był spowodowany wprowadzeniem polityki minimalnych cen jednostkowych (MUP). Eksperci stwierdzili jednak, że wyniki badania stanowią najbardziej wyraźny jak dotąd sygnał, że przyczyniła się ona do ograniczenia szkód wynikających z nadużywania alkoholu w Szkocji.

Potwierdzają one również skuteczność działań związanych z polityką ustalania cen alkoholu.

W maju 2018 roku szkocki rząd wprowadził przepisy ustanawiające minimalną cenę 50p za jedną jednostkę alkoholu. Badania opublikowane w czasopiśmie "Lancet" sugerują, że miało to wpływ na zmniejszenie liczby zgonów średnio o około 150 rocznie.

Naukowcy z Public Health Scotland (PHS), University of Glasgow i University of Queensland w Australii stwierdzili, że nastąpiła "znacząca" (o 13,4%) redukcja liczby zgonów w całości przypisywanych nadmiarowej konsumpcji alkoholu w porównaniu z szacunkową liczbą zgonów, które mogłyby nastąpić, gdyby przepisy nie zostały wprowadzone.

Odnotowano również spadek o 4,1% liczby hospitalizacji z powodu chorób przypisywanych nadużywaniu alkoholu, co jest równoznaczne z możliwością zapobieżenia średnio 411 hospitalizacjom rocznie.

"Wyniki badań podkreślają, że największe spadki dotyczyły mężczyzn oraz osób mieszkających w 40% najuboższych rejonów, czyli grup, o których wiadomo, że ponoszą niewspółmiernie wysokie wskaźniki uszczerbku na zdrowiu spowodowanego przez nadużywanie alkoholu w Szkocji" - oświadczył dr Grant Wyper, doradca ds. analiz z zakresu zdrowia publicznego w PHS.

Autorzy badań podkreślili istnienie pewnych ograniczeń w ich pracy, w tym wpływ liczby miejsc w szpitalach i obecność pacjentów podczas pandemii Covid-19, co może wpływać na większą niekompletność ustaleń dotyczących liczby hospitalizacji.

Szkocki parlament musi przed 1 maja przyszłego roku przeprowadzić głosowanie w sprawie tego, czy polityka dotycząca ustalania cen alkoholu będzie kontynuowana.

Czytaj więcej:

Walia: Lockdowny doprowadziły do normalizacji "szkodliwego" picia alkoholu

Badania z USA: Co 5. zgon osób w wieku 20-49 lat "można powiązać z alkoholem"

Włochy: Ministrowie proszą UE o interwencję. Chodzi o ostrzeżenia na alkoholu w Irlandii

NHS rozpoczyna walkę z nadużywaniem środków przeciwbólowych na bazie opioidów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama