Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkocja: Nie będzie strajku kolei w czasie szczytu COP26

Szkocja: Nie będzie strajku kolei w czasie szczytu COP26
Strajk, który miał się zacząć w poniedziałek i trwać do końca COP26, nie odbędzie się. Osiągnięte porozumienie oznacza również koniec prowadzonych od marca niedzielnych strajków kolei. (Fot. Getty Images)
Nie będzie zapowiadanego strajku szkockich kolei podczas rozpoczynającego się w niedzielę ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Linie ScotRail i związek zawodowy RMT poinformowały o osiągnięciu porozumienia płacowego.
Reklama
Reklama

RMT, związek zawodowy pracowników transportu, podał, że porozumienie zapewni jego członkom roczną podwyżkę płac o 2,5 proc., poprawę warunków pracy i dodatek w wysokości 300 funtów z powodu COP26 dla wszystkich pracowników ScotRail.

RMT ogłosił, że w związku z tym planowany strajk, który miał się zacząć w poniedziałek i trwać do końca COP26, nie odbędzie się, jak również, że porozumienie oznacza koniec prowadzonych od marca niedzielnych strajków kolei.

W środę późnym popołudniem upłynął termin wyznaczony obu stronom na zaakceptowanie warunków umowy przez szkocki rząd, który pośredniczył w rozmowach. Przewoźnik ScotRail należy obecnie do holenderskiej firmy Abellio, ale w związku z tym, że straciła ona koncesję, w marcu przyszłego roku linia przejdzie pod kontrolę szkockiego rządu.

Odwołanie strajku na kolei jest sporą ulgą dla szkockich władz, jak również dla części z ponad 25 tys. delegatów na szczyt COP26, którzy z braku noclegów w Glasgow zamierzają nocować w innych miastach i dojeżdżać na obrady. Nadal jednak strajk w pierwszym tygodniu szczytu planują pracownicy sprzątający miasto. COP26 odbędzie się w dniach od 31 października do 12 listopada.

Strajki to niejedyny problem organizatorów szczytu COP26. Meteorolodzy ostrzegają, że początek konferencji może upłynąć pod znakiem obfitych opadów. 

Z powodu ulewnych deszczy istnieją zakłócenia w kursowaniu pociągów - szkocki operator ScotRail ostrzega, że mają one miejsce m.in. na trasie pomiędzy Glasgow a Edynburgiem, czyli dwoma największymi miastami Szkocji, zaś Avanti West Coast, którego pociągi jeżdżą m.in. z Londynu do Glasgow, zaleca, by powstrzymać się od podróży na północ od Preston w północno-zachodniej Anglii.

Wczoraj przed południem nadal obowiązywało 20 ostrzeżeń Szkockiej Agencji Ochrony Środowiska (SEPA) o możliwych podtopieniach, choć większość dotyczy teraz południowej Szkocji. Meteorolodzy ostrzegają jednak, że silne opady mogą się utrzymywać w Glasgow aż do końca tygodnia, czyli do początku COP26.

Czytaj więcej:

COP26 w Glasgow: Prezydent Chin nadal nie potwierdził udziału w szczycie

Brytyjskie związki zawodowe zapowiadają strajki w czasie szczytu COP26

Królowa Elżbieta II jednak nie weźmie udziału w szczycie COP26 w Glasgow

Szkocja: Wywóz śmieci i szczury problemem w Glasgow przed szczytem COP26

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama