Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkocja: Kontrolowanie partnera to od dziś przestępstwo

Szkocja: Kontrolowanie partnera to od dziś przestępstwo
Jak ocenili eksperci, każda forma przemocy domowej ma duży wpływ na dzieci i ich rozwój. (Fot. Getty Images)
W życie weszły nowe przepisy definiujące pojęcie przemocy domowej w Szkocji. Od dziś przestępstwem będzie m.in. kontrolowanie partnera, uzależnienie go od siebie finansowo oraz emocjonalne i psychologiczne manipulowanie nim w celu osiągnięcia korzyści.
Reklama
Reklama

Nowe przepisy mają na celu lepszą ochronę ofiar przemocy domowej. Jak zauważają eksperci, coraz rzadziej znęcanie się nad partnerem ma wymiar fizyczny, a coraz częściej odbywa się na płaszczyźnie psychicznej i emocjonalnej.

Dużym wyzwaniem dla służb jest dotarcie do ofiar, które izolują się do rodzin i znajomych i nie mają świadomości, że tkwią w niezdrowej relacji, ponieważ poddano je manipulacji.

Nowe przepisy definiują takie zachowania jak nazywanie kogoś bezwartościowym i sugerowanie, że nikt inny nie zechce być w związku z daną osobą. Przestępstwem będzie także grożenie opublikowaniem wstydliwych informacji czy zgłoszeniem czegoś służbom. Podstawą do przeprowadzenia interwencji jest również nakazywanie drugiej osobie do informowania o miejscu, w którym przebywa.

Eksperci ze szkockiego rządu zwracają uwagę, jak kompleksowy jest problem, dlatego upewnili się, że nowe przepisy obejmą każdy możliwy przypadek.

"Jeśli w jakikolwiek sposób dostosowujesz swoje życie i zachowanie do potrzeb partnera, aby poczuć się bezpiecznie lub by twoje dzieci były bezpieczne, istnieje bardzo duża szansa, że jesteś ofiarą" - przekazano.

Do zmiany przepisów odniósł się minister sprawiedliwści w Szkocji Humza Yousaf. "Cieszę się, że Szkocja wprowadziła te innowacyjne przepisy, które precyzują, co jest przemocą domową. Kontrolowanie i manipulacja drugą osobą to przestępstwo" - skomentował polityk.

Szkocja chce konsekwentnie walczyć z każdą formą przemocy domowej. (Fot. Getty Images)

Ze zmian w przepisach cieszą się również lokalne organizacje związane z przemocą domową. Ich przedstawiciele zwrócili uwagę, że świadomość społeczeństwa na temat tego, jakie zachowania są normalne, a jakie nie, wciąż jest niewielka.

Dziennik "Metro" opublikował historię 29-letniej kobiety o imieniu Roshni, której udało się uciec z niebezpiecznej relacji dzięki organizacji Hemat Gryffe Women's Aid w Glasgow.

"Na początku było pięknie, ale po kilku miesiącach miałam poczucie, że coś jest nie tak. Nie dawał mi żadnych pieniędzy, więc musiałam siedzieć w domu. Czułam się odizolowana. Potrafił źle się do mnie odnosić w towarzystwie rodziny czy wspólnych przyjaciół. Czułam się fatalnie, bo miałam wrażenie, że nie ma do mnie szacunku. Jeśli choć odrobinę czujesz się podobnie, nie czekaj, szukaj pomocy i wsparcia. To twoje życie" - zaapelowała kobieta.

Ostatnie wyniki badań Crime Survey for England and Wales wykazały, że w ciągu ostatniego roku przemocy domowej doświadczyło tam prawie 2 milionów dorosłych osób w wieku 16-59 lat. Jedna trzecia z nich to mężczyźni. Zgodnie z przyjętymi w ubiegłym roku wytycznymi, większość sprawców przemocy domowej trafia do więzienia, ponieważ dopuściła się "pogwałcenia zaufania i bezpieczeństwa związanego z rodzinnymi relacjami".

W jaki sposób uzyskać pomoc, jeśli w domu stosowana jest przemoc, wyjaśniamy w naszym dziale Poradnik Polaka w UK, w artykule "Przemoc w rodzinie".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama