Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkoci z innymi paszportami niż reszta Brytyjczyków? To przepustka do UE

Szkoci z innymi paszportami niż reszta Brytyjczyków? To przepustka do UE
Szkoci podkreślają, że imigranci z Europy są w ich regionie mile widziani. (Fot. Getty Images)
Szkoci powinni mieć własne paszporty, które umożliwią im swobodny przejazd i pracę w krajach Unii Europejskiej po Brexicie - taki radykalny plan stworzyli brytyjscy naukowcy. Szkocki parlament ma go wkrótce rozważać.
Reklama
Reklama

Autorami pomysłu odrębnych dokumentów dla Szkotów są znani naukowcy Damian Chalmers z London School of Economics i Anad Menon z King’s College London. Ich zdaniem, szkockie paszporty umożliwią rezydentom północnej części Wielkiej Brytanii nadal korzystać ze swobodnego przemieszczania się w granicach Zjednoczonej Europy.

Plan szkockich paszportów miałby być gwarancją przyznania przywileju Szkotom po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

Na szkockich dokumentach nie miałoby się skończyć. Eksperci sugerują również, aby Szkocja miała własne numery National Insurance Number, dzięki którym mieszkańcy regionu bez przeszkód mogliby pracować w krajach europejskich.

Naukowców z Londynu w tych inicjatywach wspierają również uczeni ze Szkocji: Nina Miller Westoby z Glasgow University i Jo Shaw z University of Edinburgh. Obie panie plan oceniły jako „bardziej prawdopodobny niż początkowo mogłoby się wydawać” - podaje „The Scotsman”.

Biuro prasowe szkockiego rządu podkreśliło w specjalnym oświadczeniu również, że ambicją Szkocji jest współpraca z EU i korzystanie ze wspólnego rynku. Każda inicjatywa, która sprzyja relacjom Szkocji z krajami unijnymi, jest przez rząd w Edynburgu mile widziana.

Podczas referendum w sprawie Brexitu 23 czerwca 2016 roku, w Szkocji jedynie 38 procent obywateli poparło plany odłączenia się od UE. 62 procent zagłosowało za "europejską niepodległością". Kilka dni po plebiscycie premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała: "Szkocja wykorzysta wszelkie środki, by pozostać w Unii Europejskiej, włączając w to potencjalne zablokowanie Brexitu".

Sturgeon powtórzyła, że szkocki rząd będzie poszukiwał sposobu bezpośrednich negocjacji z Unią Europejską, by zrealizować cel, jakim jest pozostanie Szkocji w UE.

W 2014 roku Szkoci większością 55 proc. odrzucili odłączenie się od Zjednoczonego Królestwa i ogłoszenie niepodległości. Ale sondaże przeprowadzane po referendum w sprawie Brexitu wskazują, że niepodległość Szkocji popiera coraz więcej jej mieszkańców. W badaniu opinii publicznej dla szkockiej gazety "Sunday Post" na przykład zwolenników separacji było - 59 proc.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama