Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szef PE Tajani za ujednoliceniem świadczeń dla uchodźców w UE

Szef PE Tajani za ujednoliceniem świadczeń dla uchodźców w UE
Migranci będą mogli liczyć na takie same zasiłki w każdym kraju UE? (Fot. Getty Images)
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w wywiadzie dla niemieckich mediów poparł pomysł ujednolicenia wysokości świadczeń dla uchodźców w krajach UE. Chce też przeznaczyć więcej środków na ochronę węgierskiej granicy.
Reklama

Tajani ocenił, że zróżnicowany poziom świadczeń doprowadził do "azylowego shoppingu" i do przenoszenia się kandydatów do azylu z kraju do kraju.

"Trzeba z tym skończyć" - podkreślił szef PE.

Zrównanie warunków przyjmowania uchodźców odciąży jego zdaniem te kraje, które obecnie oferują wyższe standardy i są z tego powodu celem migrantów. Jak zaznaczył, należy uczynić wszystko, by zapobiec przenoszeniu się migrantów z krajów, gdzie są już bezpieczni, do innych krajów, gdzie mają lepsze warunki.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere opowiedział się kilka dni temu za ujednoliceniem wysokości świadczeń dla uchodźców w UE, gdyż wysokie niemieckie standardy przyciągają zbyt dużą liczbę migrantów.

"Niemcy są krajem, w którym pragnie zamieszkać większość (migrantów), ponieważ nasze procedury i warunki przyjmowania są w porównaniu z innymi krajami europejskimi wspaniałomyślne" - przekazał de Maiziere w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post".

Szef MSW zaznaczył, że poziom niemieckich świadczeń dla uchodźców jest relatywnie wysoki i wywołuje "efekt zasysania". Zapowiedział, że po wyborach nowy niemiecki rząd podejmie działania na forum UE w celu stworzenia jednolitego systemu azylowego w całej Unii Europejskiej.

Z kolei w wywiadzie dla gazety "Neue Osnabruecker Zeitung" Tajani opowiedział się za zwiększeniem unijnej pomocy dla Węgier. "Jestem za tym, żeby zainwestować w węgierską granicę i wzmocnić ją, ponieważ jest ona zewnętrzną granicą UE" - poinformował włoski polityk.

Zastrzegł, że rząd w Budapeszcie musi w zamian wyrazić gotowość do przyjęcia uchodźców w ramach systemu relokacji. Celem musi być ograniczenie nielegalnej migracji - podkreślił Tajani.

Premier Węgier Viktor Orban zaapelował w zeszłym tygodniu do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o zwrot połowy kosztów budowy muru na granicy Węgier z Serbią i Chorwacją. Juncker odniósł się sceptycznie do tego wniosku i zwrócił Orbanowi uwagę, że solidarność musi działać w obu kierunkach. Węgry należą do grupy krajów UE, które odmówiły przyjmowania migrantów.

 

  Komentarze


  • Zenus
   11 września 2017, 14:41

   panie komisarzu ludowy z zssr to bedzie zlamanie zasady rownosci jak uchodzca bedzie mial w uni Lpsze zasilki od NP Polakow Rumnow czy Bulgarow najpierw moze pensje by Pan zrownal a pozniej marwil sie uchodzcami

  • Gość
   11 września 2017, 20:13

   "Niemcy są krajem, w którym pragnie zamieszkać większość uchodźców". Po pierwsze to przecież Niemcy zaprosiły miliony migrantów twierdząc, że gospodarka tego potrzebuje. Po drugie jeśli sugeruje się, by migrant dostawał taki sam socjal w każdym kraju po to by go tam zatrzymać co na to obywatele Polski i CEE jeśli np. zasiłek dla bezrobotnych, socjalny, rentę czy emeryturę dostaje s na poziomie 600- 1200 pln... a taki migranto dostanie np. 600-1200 Euro!?? ja się pytam..

  • THC
   12 września 2017, 06:57

   Nigdy nie chcialem I nie che mieszkac kraju ktory napadl na Polske wielokrotnie od dziejow krzyzakow

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama