Menu

Szef MSW odpadł z rywalizacji o pozycję premiera

Szef MSW odpadł z rywalizacji o pozycję premiera
Od lewej: Jeremy Hunt, Boris Johnson i Michael Gove - trójka kandydatów na brytyjskiego premiera. (Fot. Getty Images)
Szef MSW Wielkiej Brytanii Sajid Javid odpadł dzisiaj z rywalizacji o zastąpienie Theresy May na stanowisku lidera Partii Konserwatywnej i premiera kraju. Zwycięzcą czwartej rundy głosowania wśród posłów tego ugrupowania został ponownie były szef MSZ Boris Johnson.
Reklama

Johnsona poparło aż 157 z 313 deputowanych - o 14 więcej niż w poprzedniej rundzie głosowania - dzięki czemu przekroczył granicę 50 proc. wszystkich oddanych głosów i umocnił się na prowadzącej pozycji w walce o Downing Street.

Na drugie miejsce wysunął się minister środowiska Michael Gove, który z 61 głosami (o 10 więcej niż w poprzednim głosowaniu; 19,5 proc.) nieznacznie wyprzedził obecnego ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta (59 głosów, o pięć więcej niż poprzednio; 18,8 proc.).

Javid uzyskał poparcie ledwie 34 deputowanych, tj. czterech mniej niż w trzeciej rundzie głosowania w środę, i odpadł z dalszej walki o schedę po May.

Piąta runda głosowania zaplanowana jest na dzisiejsze popołudnie i powinna wyłonić finałową dwójkę kandydatów, którzy będą walczyć o poparcie 160 tys. członków Partii Konserwatywnej decydujących o wyborze następcy ustępującej szefowej rządu.

Nowy lider ugrupowania i premier powinien objąć stanowisko najpóźniej 23 lipca br.

Szef Home Office, czyli brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, odpadł z wyścigu o fotel premiera... (Fot. Getty Images)

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   20 czerwca, 17:43

   On Anglikom dopiero pieklo zgotuje!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama