Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szef MI5 ostrzega przed zagrożeniem ze strony IS i Rosji

Szef MI5 ostrzega przed zagrożeniem ze strony IS i Rosji
Andrew Parker przestrzega przed zagrożeniami, z jakimi borykać się musi cała Europa. (Fot. Getty Images)
Szef brytyjskiej służby wywiadowczej MI5 Andrew Parker ostrzegł dzisiaj w Berlinie przed zagrożeniami ze strony islamskich terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) i Rosji, podkreślając konieczność współpracy europejskich agencji wywiadowczych.
Reklama

W bezprecedensowym publicznym wystąpieniu urzędującego szefa MI5 poza granicami kraju Parker poinformował m.in., że w ciągu ostatniego roku służby powstrzymały dwanaście ataków terrorystycznych na terytorium Wielkiej Brytanii. Od 2013 roku łącznie udało się zapobiec 25 zamachom.

Jak zaznaczył, terroryści powiązani z IS planują przeprowadzić "niszczące" i "bardziej złożone" ataki w Europie, po tym jak w ostatnich miesiącach grupa straciła kontrolę nad swoimi terytoriami w Syrii i Iraku.

Głównym przedmiotem wystąpienia Parkera były jednak agresywne zachowania ze strony Rosji, w tym marcowa próba zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córki Julii w angielskiej miejscowości Salisbury, którą określił "rażącym naruszeniem międzynarodowych zasad".

Szef MI5 ocenił, że atak na Skripala był "świadomym i celowym wrogim działaniem", a w jego wyniku Rosja stanie się "bardziej izolowanym pariasem".

Zdaniem Parkera, rosyjski rząd postawił się w pozycji "głównego protagonisty" próbującego podkopać europejskie rządy demokratyczne.

"Jednym z kluczowych i godnych pochwały celów Kremla jest zbudowanie rosyjskiej wielkości na scenie międzynarodowej, ale (Kreml) konsekwentnie decyduje się na próbę doprowadzenia do tego za pomocą agresywnych i szkodliwych działań wojska i służb wywiadowczych" - ocenił Parker.

Jak dodał, "bezczelne kłamanie połączone z szydzeniem z krytyków wydaje się domyślnym sposobem działania" ze strony Rosji.

"Dobrze przećwiczona doktryna rosyjskiego państwa polegająca na mieszaniu manipulacji medialnych, dezinformacji i zniekształceń w mediach społecznościowych, starych i nowych metod szpiegostwa, ataków cybernetycznych na wysokim poziomie, użyciu siły wojskowej i kryminalnego bandytyzmu jest tym, co dzisiaj określamy mianem zagrożeń hybrydowych" - ocenił.

Odnosząc się do trwających negocjacji w sprawie przyszłych relacji w zakresie obronny i bezpieczeństwa, Parker podkreślił, że planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej "nie może doprowadzić do ryzyka obniżenia wspólnej zdolności (obronnej) lub ograniczenia wspólnotowych wysiłków w tej dziedzinie na terenie Europy". "Jesteśmy to winni wszystkim obywatelom" - zastrzegł.

Szef MI5 argumentował, że europejskie agencje wywiadowcze powinny polegać na "większym dzieleniu się informacjami i współpracy niż kiedykolwiek wcześniej", podkreślając, że jest ona "nieporównywalna z tą, jaka funkcjonowała pięć lat temu".

Wystąpienie Parkera w Berlinie było kolejnym sygnałem dotyczącym intencji brytyjskich służb w sprawie przyszłej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu. Swoje wystąpienia w podobnym tonie wygłosili wcześniej również szefowie MI6 i agencji cyberbezpieczeństwa GCHQ.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama