Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szef Home Office: Konieczna ścisła współpraca z USA ws. sieci 5G

Szef Home Office: Konieczna ścisła współpraca z USA ws. sieci 5G
Javid podziela obawy USA związane z wykorzystaniem Huawei we wdrażaniu sieci 5G. (Fot. Getty Images)
Szef brytyjskiego MSW Sajid Javid podkreślił wczoraj potrzebę ścisłej współpracy z USA i Australią w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G. Agencja Bloomberga widzi w komentarzu możliwość wykluczenia z modernizacji brytyjskiej infrastruktury chińskiego Huaweia.
Reklama

"Niektórzy z naszych najbliższych partnerów wywiadowczych, jak USA i Australia, podjęli już decyzję w sprawie dostępu do swoich sieci. To z tymi krajami powinniśmy nadal ściśle współpracować. Podzielam niektóre z ich obaw i na pewno biorę je pod uwagę podczas gdy rząd rozważa ostateczną decyzję w sprawie 5G" - oświadczył szef brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych.

Javid nawiązał do decyzji Stanów Zjednoczonych i Australii o całkowitym zablokowaniu udziału Huawei we wdrażaniu sieci 5G na swoich terytoriach. Kraje te, wraz z Wielką Brytanią, Kanadą i Nową Zelandią, wchodzą w skład porozumienia wywiadowczego Pięciorga Oczu (Five Eyes).

Rząd Wielkiej Brytanii nie ogłosił jeszcze oficjalnej decyzji w kwestii Huawei. (Fot. Getty Images)

USA od miesięcy naciskają na sojuszników, by również pozbawili chiński koncern dostępu do swojej infrastruktury telekomunikacyjnej z obawy przed możliwym działaniami szpiegowskimi na rzecz Pekinu. Huawei konsekwentnie zaprzecza tym oskarżeniom.

Rząd Wielkiej Brytanii nie ogłosił jeszcze oficjalnej decyzji w tej kwestii. Mimo to pod koniec kwietnia konserwatywny dziennik "Daily Telegraph" donosił, że choć chińska firma nie zostanie zaangażowana do budowy kluczowych elementów infrastruktury 5G, będzie mogła uczestniczyć w tworzeniu mniej istotnych elementów systemu telekomunikacyjnego. Przeciek z brytyjskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC) był skandalem w rządzie Theresy May i doprowadził do zdymisjonowania ministra obrony Gavina Williamsona.

W czwartek były szef brytyjskiej agencji wywiadowczej MI6 Richard Dearlove określił chiński koncern Huawei jako "ryzyko tak duże, że rząd nie może dopuścić do nawet minimalnego udziału tej firmy w budowie sieci łączności 5G".

 

  Komentarze


  • Peters
   21 maja, 16:41

   Chyba najwiekszym zdrajca jest wielki big brother. Wystarczy troche poczytac historii. Ale czepiaja sie innych. Faryzeusze.

  • MD
   22 maja, 06:59

   5G to bardzo szkodliwe fale , a oni robią zamieszanie z Huawei zamiast gadać o szkodliwości.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama