Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szczyt w Watykanie: Ponieśliśmy porażkę, musimy szukać przebaczenia

Szczyt w Watykanie: Ponieśliśmy porażkę, musimy szukać przebaczenia
Biskup Oswald Gracias przyznał, że ofiar molestowania są "setki tysięcy". (Fot. Getty Images)
'Ponieśliśmy porażkę, musimy szukać przebaczenia'- poinformował kardynał Oswald Gracias z Indii w drugim dniu trwającego w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka szczytu na temat walki z pedofilią. Apelował o naprawę szkód i sprawiedliwość dla ofiar.
Reklama

Arcybiskup Bombaju oświadczył w wystąpieniu: "Musimy mieć pokorę, by przyznać, że nie jesteśmy doskonali".

Przemawiając na forum ogólnoświatowego spotkania na temat ochrony nieletnich w Kościele kardynał Gracias, jeden z doradców papieża, zaznaczył, że uczestnicy obrad spotkali się z 12 ofiarami. "Ale są ich setki tysięcy" - zaznaczył.

Podkreślił: "Wykorzystywanie seksualne w Kościele katolickim, a następnie nieumiejętność stawienia temu czoła w sposób otwarty, odpowiedzialny i skuteczny wywołały ostry kryzys, który dotknął go i zranił, nie mówiąc o ofiarach".

"Choć doświadczenie wykorzystywania wydaje się być dramatycznie obecne w niektórych częściach świata, nie jest to zjawisko ograniczone" - dodał purpurat z Indii.

Następnie wyraził przekonanie, że cały Kościół powinien "przyjąć uczciwą optykę" i działać na rzecz tego, by nadużycia nie powtórzyły się w przyszłości oraz "czynić wszystko, co możliwe na rzecz wyleczenia ofiar".

Kardynał Gracias wskazywał, że w przeszłości ludzie Kościoła udzielali w obliczu skandalu "odpowiedzi niewłaściwych i czasem szkodliwych".

"Musimy przyznać, ze popełniliśmy błędy", "musimy naprawić szkody i zapewnić sprawiedliwość" - oświadczył.

"Żaden biskup nie powinien powiedzieć: rozwiązuję te problemy i wyzwania sam"- zaznaczył mówca. "I żaden biskup - stwierdził - nie może powiedzieć sam sobie: ten problem nadużyć mnie nie dotyczy, bo w mojej części świata jest inaczej".

"Każdy z nas jest odpowiedzialny za cały Kościół" - podkreślał kardynał Gracias zwracając się do słuchającego go papieża oraz prawie 200 przewodniczących wszystkich episkopatów i przełożonych generalnych męskich i żeńskich zakonów.

Zachęcił biskupów do refleksji: "czy informujemy naszych braci biskupów lub księży, gdy dostrzegamy problematyczne zachowanie?".

Kardynał z Indii położył nacisk na to, że "Kościół nie żyje w odizolowanym świecie", lecz "żyje w świecie i ze światem".

Dlatego, zaznaczył, Kościół współpracuje z władzami świeckimi, by przynieść "sprawiedliwość ofiarom i porządkowi obywatelskiemu".

Arcybiskup Bombaju wyraził opinię, że Kościół może stać się wzorem i być na pierwszej linii działań na rzecz tego, by zapobiegać nadużyciom.

Watykański szczyt na temat walki z pedofilią, zorganizowany po raz pierwszy w historii Kościoła, potrwa do niedzieli.

 

  Komentarze


  • Peter
   22 lutego, 19:36

   Kazdy slubujacy ksiadz powinien miec obciety f...i tyle! Jak chca sluzyc bogu to z doslownym poswieceniem!!!

  • Marek Polskie
   22 lutego, 20:52

   Ja osobiście tych w sutannach to pier....ole pedofile i tyle!!1Kase tylko im dawać ! Od zajscia przy spowiedzi przed slubem gdzie z ręką na sercu naprawdę nic takiego nie zrobiłem ? zyłem normalnie . Ten w sutannnie zrobił mi takie przedstawienie głośno ze powiedziałem sobie o NIGDY w życiu nie pujde do spowiedzi i tak jest25 lat!!!! I jestem szczesliwy. Pingwinom w czarnych pelerynach za pedofilstwo nalezy się WYKASTROWANIE!!!! Tak jak do pOLECZKI nie wróce bo mi TATĘ zamordowali a pAŃSTWO dało mordercom 8lat a wyszli po 4 i nie siedzieli w więzieniu!!!!! NIE chce nigdy stanąc na pOLSKIEJ zi

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama