Szczęsny zatrzymał Napoli

Wojciech Szczęsny broni bramki Juventusu. (Fot. Getty Images)
Juventus Turyn z Wojciechem Szczęsnym w bramce pokonał na wyjeździe Napoli Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego 2:1 w niedzielnym meczu 26. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej. Po tym zwycięstwie mistrz Włoch ma 16 punktów przewagi nad drużyną z Neapolu.

Sytuacja gospodarzy stała się bardzo trudna w 25. minucie. Po nierozsądnym podaniu od obrońcy Napoli Kevina Malcuita do bramkarza Alexa Mereta, piłkę przejął Cristiano Ronaldo. Meret, próbując ratować sytuację, sfaulował Portugalczyka przed własnym polem karnym za co został ukarany czerwoną kartką. W tej sytuacji boisko musiał opuścić jeden z zawodników z pola i był nim Milik.

Rzut wolny perfekcyjnie wykonał Miralem Pjanic. Gospodarze mogli błyskawicznie wyrównać. Po kontrataku w dobrej sytuacji znalazł się Zieliński, ale trafił w słupek. Przed przerwą goście podwyższyli prowadzenie. W 39. minucie skutecznym strzałem głową popisał się Emre Can.

Natomiast dwie minuty po przerwie siły się wyrównały, bo drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką został ukarany Pjanic za zatrzymanie piłki ręką. W 61. minucie nadzieje gospodarzy odżyły, bo bramkę kontaktową zdobył Jose Callejon. Natomiast w 84. minucie gospodarze mieli doskonałą okazję na wyrównanie, ale Lorenzo Insignie nie wykorzystał rzutu karnego (trafił w słupek).

Tym samym Juventus pewnie zmierza po mistrzostwo kraju. Po tej kolejce ma już 16 punktów przewagi nad drugim Napoli.

Wcześniej Bartosz Bereszyński i Karol Linetty asystowali przy bramkach Fabio Quagliarelli, a Sampdoria Genua pokonała na wyjeździe SPAL Ferrara 2:1.

Quagliarella obie bramki zdobył na początku spotkania (4. i 11.). Przy pierwszym trafieniu 36-letni napastnik wykorzystał dośrodkowanie Bereszyńskiego. Quagliarella wygrał pojedynek w polu karnym z Cionkiem i skierował piłkę do bramki w nieco ekwilibrystyczny sposób. Siedem minut później wykorzystał dośrodkowanie Linetty'ego i trafił do bramki głową.

W zespole gospodarzy w siódmej minucie doliczonego czasu gry czerwoną kartką został ukarany Cionek. Obrońca reprezentacji Polski sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Gregoire Defrela.

Sampdoria z 39 punktami zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli. SPAL - 23 - jest 16.

Z kolei zwycięstwo Torino z Chievo 3:0 było szóstym meczem bez porażki turyńskiej drużyny. Tym samym bramkarz Torino Salvatore Sirigu jest niepokonany od 557 minut i pobił klubowy rekord z sezonu 1976/77. Turyński zespół ostatniej porażki doznał 19 stycznia (2:3 z Romą). W podstawowym składzie Chievo zagrał Paweł Jaroszyński (zszedł w 74. minucie), a Mariusz Stępiński pojawił się na boisku w 64. minucie.

W sobotę AC Milan z Krzysztofem Piątkiem w składzie pokonało Sassuolo 1:0 i awansowało na trzecie miejsce w tabeli. Tym razem polski napastnik nie strzelił gola.