Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szczepienia HPV już dla dzieci? "Aktywność seksualna rozpoczyna się coraz wcześniej"

Szczepienia HPV już dla dzieci? "Aktywność seksualna rozpoczyna się coraz wcześniej"
Szczepienia przeciwko HPV będą podawania już uczniom podstawówek. (Fot. Thinkstock)
Szczepionka przeciwko HPV powinna być podawana uczniom obojga płci już w szkole podstawowej - twierdzą brytyjscy lekarze. Obecnie immunizacji poddawane są dziewczynki w wieku 12 i 13 lat.
Reklama

Przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego winny być szczepione 10-latki, stwierdzili podczas dorocznej konferencji członkowie British Medical Association (BMA). Zdaniem specjalistów, dzieci mogą rozpoczynać aktywność seksualną przed wejściem w okres dojrzewania. Wniosek spotkał się z poparciem delegatów, pomysł został jednak skrytykowany przez działaczy. Według nich, ruch może zachęcać nieletnich do swobody seksualnej. Idea szczepienia dzieci w szkole podstawowej wywołuje także niepokój rodziców.

Immunizacji przeciwko chorobie przenoszonej drogą płciową poddawane są od 2008 roku nastolatki.

"Do tej pory podawano je tylko dziewczynkom, ponieważ wirus wywołuje raka szyjki macicy, który rocznie zabija tysiąc kobiet. Dodatkowo 500 umiera od innych związanych z HPV nowotworów. Program zostanie jednak najprawdopodobniej rozszerzony na chłopców, ponieważ wirus wywołuje u mężczyzn każdego roku około 2 tys. nowotworów i 650 zgonów. Głównie jest to rak ust i gardła” - informuje "The Telegraph”.

Prezes oddziału BMA w Bristolu, dr Lucy-Jane Davis zaapelowała o to, by szczepionka była podawana w ostatniej klasie szkoły podstawowej.

"Istnieją mocne dowody na to, że działa ona lepiej, jeśli poda się ją osobom poniżej 16. roku życia, ale tak naprawdę powinniśmy to robić, zanim podejmą one jakąkolwiek formę kontaktu seksualnego” - podkreśliła matka trójki dzieci.

W Wielkiej Brytanii co 4. kobieta rozpoczyna aktywność seksualną przed 16. rokiem życia.

Szczepienie chłopców, zdaniem Cavis, ma chronić głównie tych, którzy mają kontakty seksualne z mężczyznami. Obecnie immunizacji jest poddawanych na Wyspach 85% nastolatek.

Zakażenie HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową i przechodzi je większość ludzi. U części osób zakażenie utrzymuje się, co sprzyja rozwojowi raka głównie szyjki macicy, sromu, pochwy i ustnej części gardła. Raki związane z HPV stanowią 3,3% zachorowań na raka wśród kobiet i 2% wśród mężczyzn.

Jak zauważają eksperci, wiek pierwszej inicjacji seksualnej staje się coraz niższy. (Fot. Thinkstock)

 

  Komentarze


  • Peters
   2 lipca 2018, 19:48

   No ladnie sie zapowiada. Beda szczepic na wszystko. Ciekawe co z NOP kto bedzie placic odszkodowania.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.02.2019
  GBP 4.979 złEUR 4.339 złUSD 3.824 złCHF 3.822 zł

  Sport


  Reklama