Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Syryjskie Siły Demokratyczne ogłaszają koniec tzw. Państwa Islamskiego

Syryjskie Siły Demokratyczne ogłaszają koniec tzw. Państwa Islamskiego
Syryjskie Siły Demokratyczne zapewniły, że kontrolują swoje terytorium. (Fot. Getty Images)
Syryjskie siły Demokratyczne (SDF) poinformowały dziś, że przejęły kontrolę nad ostatnią enklawą dżihadystów Państwa Islamskiego - wioską Baguz na wschodzie Syrii i ogłosiły koniec tak zwanego kalifatu.
Reklama

"Baguz został uwolniony. Militarne zwycięstwo przeciwko Daesz (akronim tzw. Państwa Islamskiego) się dopełniło" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy SDF Mustafa Bali.

"Odnawiamy nasze zobowiązanie do kontynuowania wojny i ścigania resztek dżihadystów aż do ich całkowitego wyeliminowania” - dodał.

Ofensywa na Baguz rozpoczęła się na początku lutego, ale po kilku dniach wstrzymano ją. Powodem była próba ewakuacji tysięcy cywilów, których dżihadyści używali jako żywych tarcz. Potem atak był kilka razy wznawiany i znów wstrzymywany. Ostateczne uderzenie rozpoczęło się w niedzielę, gdy upłynął termin ultimatum wzywającego islamistów do poddania się.

W czwartek w Baguz poddały się setki bojowników Państwa Islamskiego. Opuszczali oni enklawę wraz ze swoimi rodzinami. Wśród dżihadystów byli też zagraniczni najemnicy.

Wczoraj prezydent USA Donald Trump ogłosił, że IS nie kontroluje już żadnego kawałka terytorium Syrii.

W szczytowym momencie Państwo Islamskie kontrolowało obszar prawie 80 tys. km kwadratowych w Syrii i sąsiednim Iraku, narzucając brutalną i krwawą dyktaturę ok. 8 mln ludzi. Dżihadyści uzyskiwali też setki milionów dolarów z eksportu ropy, okupów i rozbojów. 

Francuski prezydent Emmanuel Macron z zadowoleniem przyjął dziś informację o upadku w Syrii samozwańczego kalifatu. Prezydent Francji ocenił, że "niebezpieczeństwo dla kraju (Francji - przyp.red.) zostało wyeliminowane".

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama