Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Supermarkety powinny sprzedawać niekształtne owoce i warzywa"

"Supermarkety powinny sprzedawać niekształtne owoce i warzywa"
Niekształtne warzywa czy owoce smakują tak samo - dlaczego więc ich nie zjeść?... (Fot. Thinkstock)
Sprzedawanie przez supermarkety niekształtnych warzyw oraz zrezygnowanie z umieszczania na opakowaniach informacji 'najlepiej spożyć przed' - to niektóre z poselskich pomysłów na ograniczenie marnowania żywności. W Wielkiej Brytanii każdego roku wyrzucane są produkty za £10 mld.
Reklama
Reklama

Rządowa komisja ds. środowiska, żywności i wsi (Environment, Food and Rural Affairs Committee) opublikowała raport zawierający szereg rekomendacji w związku z lepszym gospodarowaniem żywnością.

Posłowie przekonują między innymi, że supermarkety powinny sprzedawać nie tylko idealnie ukształtowane owoce i warzywa, lecz także te odbiegające od tego, co zostało określone jako norma.

“Niekształtne marchewki czy pietruszki smakują dokładnie tak samo i nie powinny lądować w sklepowych śmietnikach. Od handlowców ponadto powinno się wymagać publikowania informacji o ilości wyrzucanego jedzenia, tak jak już to robi Tesco i planuje Sainsbury's. Punkty handlowe o określonej wielkości winno się z kolei zmuszać do wrzucania żywności do osobnych pojemników” - wylicza przewodniczący komisji Neil Parish.

Problem częściowo rozwiązałoby oddawanie większej ilości produktów organizacjom charytatywnym. Ilość odpadów zmniejszyłaby także decycja o umieszczeniu na opakowaniach informacji: “najlepiej spożyć przed”. Zdaniem ekspertów, często są one mylące.

“Ważna jest także świadomość problemu, dlatego warto zbadać, w jaki sposób można wprowadzić tę kwestię do programu nauczania w szkołach” - dodaje Parish.

Posłowie zwrócili w raporcie uwagę na aspekt ekologiczny i ekonomiczny problemu. Marnowanie żywności kosztuje w przeliczeniu na mieszkańca Wielkiej Brytanii £200 rocznie. Jest także szkodliwe dla środowiska.

“Marnowana jest energia i zasoby tylko po to, by wyprodukować żywność, która wyląduje w śmietniku. W procesie gnicia zaś wytwarza się metan – gaz, który ma wpływ na zmianę klimatu. Rząd powinien wprowadzić narodowy program ograniczania odpadów spożywczych” - podsumowują autorzy raportu.

Na Wyspach marnuje się 15 mln ton żywności rocznie – z czego 7 mln pochodzi z gospodarstw domowych. Do rosnącej góry odpadów przyczynia się głównie młode pokolenie, które zwyczajnie kupuje za dużo.

Z badań przeprowadzonych przez sieć supermarketów Sainsbury's wynika, że prawie dwie piąte osób po 65. roku życia nigdy nie marnuje jedzenia. Wśród ankietowanych poniżej 35 lat proporcja ta wynosi tylko 17%.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama