Sukces Martina, Kwiatkowski odpadł z czołówki

Michał Kwiatkowski podczas wyścigu Giro di Lombardia (Fot. Getty Images)
Irlandczyk Daniel Martin z ekipy Garmin-Sharp wygrał w Bergamo klasyk kolarski Giro di Lombardia. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step), który po raz pierwszy startował w tęczowej koszulce mistrza świata, odpadł z czołówki w końcówce wyścigu.

Martin zaatakował około 500 metrów przed metą, łatwo oderwał się od grupki faworytów, utrzymując sekundę przewagi. Drugie miejsce zajął brązowy medalista mistrzostw świata w Ponferradzie Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar), a na trzeciej pozycji uplasował się ubiegłoroczny mistrz Portugalczyk Rui Costa (Lampre-Merida).

Kwiatkowski praktycznie zatrzymał się około 10 km przed metą prawdopodobnie z powodu skurczy. Był to jego ostatni wyścig w sezonie.

Giro di Lombardia jest zaliczany do tzw. monumentów, pięciu najsłynniejszych kolarskich klasyków (obok Mediolan-San Remo, Dookoła Flandrii, Paryż-Roubaix i Liege-Bastogne-Liege). Martin odniósł drugie w karierze zwycięstwo w wyścigu tej rangi, po sukcesie w Liege-Bastogne-Liege w 2013 roku. Irlandczyk ma w dorobku również triumf w Tour de Pologne cztery lata temu.

Wyniki Giro di Lombardia, Como - Bergamo (260 km):

1. Daniel Martin (Irlandia/Garmin-Sharp) - 6:25.33 2. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar) strata 1 s 3. Rui Costa (Portugalia/Lampre-Merida) 4. Tim Wellens (Belgia/Lotto Belisol) 5. Samuel Sanchez (Hiszpania/BMC) 6. Michael Albasini (Szwajcaria/Orica-GreenEdge) 7. Philippe Gilbert (Belgia/BMC) 8. Joaquin Rodriguez (Hiszpania/Katiusza) 9. Fabio Aru (Włochy/Astana) ten sam czas 10. Rinaldo Nocentini (Włochy/AG2R La Mondiale).